+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda K.T.M KTM Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  K.T.M KTM Nedir
  K.T.M KTM Nedir

  k.t.m Hakkında Bilgi

  KTM veya uzun adıyla Kabul ve Toplama Merkezi, doğu illerinde bulunan, birliğinize katılırken ve birliğinizden ayrılırken geçici olarak kaldığınız yerdir. Benim askerlik yaptığım Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nda bulunan KTM'ye, Hakkari, Tunceli, Elazığ gibi civar illere gidecek veya oradan memleketlerine gitmek üzere bekleyen askerler geliyor, birkaç gün misafir olup gidecekleri yerlere gidiyorlar.

  Peki KTM'ler neden var? Tabii ki can güvenliği için. KTM'lerde bekletilen askerler, gidecekleri yere konvoy yola çıkacağı zaman o konvoya alınıyorlar ve güvenli bir şekilde adreslerine teslim ediliyorlar. Bu bekleme süresi bir gün veya daha fazla (günlerce) olabiliyor. Yani KTM'lerden sürekli konvoylar hareket etmiyor.

  KTM'de kaldığınız süre içerisinde kısa dönem, uzun dönem, askere yeni gelmiş, terhis olmuş, izne giden ayrımı olmadan çalışıyorsunuz. KTM'de görevli çavuş ve erler burada kalan askerlere çeşitli işler yaptırabiliyor. Bu kar mıntıkası da olabiliyor, kışla içerisinde eşya taşımak da. Tamamen sizin şansınız kalmış.

  KTM koğuşları genelde sıkışık oluyor. 300 kişilik bir koğuşta 500 kişi kalabiliyorsunuz. Bu da 2 ranzayı birleştirip 3 kişi yatacağınız anlamına geliyor. Bu kalabalıktan dolayı sabah saatlerinde koğuştaki hava bitiyor ve kan ter içerisinde uyanabiliyorsunuz. Misafir asker statüsünde olduğunuz için, KTM'nin bulunduğu kışladaki zor işleri size yaptırıyorlar.

  KTM'de kalmadan birliğinize katılmanın bir yolu ise malesef yok. İllaki komutanlarınızın öngördüğü süre orada kalacaksınız ve emredilen işleri yapacaksınız. Şanslıysanız çabuk geçer. Açıkça söylemeliyim ki, askerliğinizin en zor kısmı KTM'de geçireceğiniz süre olacak
 2. Acil

  K.T.M KTM Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ktm ne demek,  ktm nedir,  ktm asker,  ktm nedir askerlik,  kateme ne demek,  kateme nedir