+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Polis Özel Harekat yeniden dağlara çıkıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Polis Özel Harekat yeniden dağlara çıkıyor
  Polis Özel Harekat yeniden dağlara çıkıyor

  Polis Özel Harekat yeniden dağlara çıkıyor ilgili haber  28 Şubat dönemiyle birlikte kırsaldaki operasyonlardan el çektirilerek pasifize edilen Polis Özel Harekat timleri, yeniden sahaya iniyor.

  Zaman Gazetesi’nin haberine göre; 2010un ilk yarısında sayısı 6 bin 500i bulan polis özel timleri şehrin dışına çıkarak, kırsalda askerle birlikte terör örgütüne dönük operasyonlara katılacak. İçişleri Bakanlığı, PKK’nın korkulu rüyası özel timlerin sayısını yıl sonuna kadar daha da artırmayı hedefliyor.

  YÜKSEK RİSKLİ OPERASYONLARDA…
  Milli Güvenlik Kurulu, son günlerde artan terör olaylarının gölgesinde 24 Haziran’da İstanbul’da toplanacak. Milli Güvenlik Kurulu toplantısında terör olaylarına karşı alınacak güvenlik önlemleri masaya yatırılacak. Toplantıda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Harekat timlerinin daha aktif hale getirilmesinin de ele alınacağı öğrenildi. Terörle mücadelede güvenlik birimlerinin güçlerinin topyekün kullanılması kararı kapsamında, Özel Harekat timlerinin yeniden şehir dışında ‘yüksek riskli operasyonlarda görev alacak’ şekilde görevlendirmesi konusunun MGK’nın gündeminde ele alınması bekleniyor. Şehir dışında görev yapacak Özel Harekat timlerinin askere mi yoksa sivil unsurlara mı bağlı görev yapacağı yine MGK’da karara bağlanacak.

  BÖLGEDE İNCELEMELER YAPILMIŞTI
  Emniyet Genel Müdürlüğü’nden geçtiğimiz günlerde özel bir ekip Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır illerinde incelemelerde bulunmuştu. Terörden sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Çapalı başkanlığındaki heyette Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire başkanları ile Özel Harekat Daire Başkanı Cemil Yurtsever de bulunmuştu. Cemil Yurtsever’in özel ekibe alınması Özel Harekat timlerinin yeniden şehir dışında operasyonlara katılacağının işaretlerini vermişti.

  YENİ KURSA 600 ÖZEL TİMCİ
  Emniyet Genel Müdürlüğü de 2010 yılından itibaren Özel Harekat timlerini güçlendirme kararı aldı. Emniyet mart ve haziran döneminde Özel Harekat’a bin polis alımı yapılmasını planladı. Emniyet Özel Harekat Daire Başkanlığı 29 Mart 2010da açılan 38. dönem kursa 600 özel timci aldı. 28 Haziran’da açılacak 39. dönem kursa ise 400 özel timcinin alınmasını planladı. Böylelikle Özel Harekat timlerinin mevcudunun 5 bin 450den 6 bin 450e yükseltilmesi planlandı. Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda yeni bir yapılanmaya gidildi. Daire Başkanlığı’ndaki şube müdürlüklerinin sayısı 4ten 10a yükseltilerek branşlara önem verildi. Özel Harekat yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrası Özel Harekat kursuna alınan amirlerin yaşı 33ten 30, polis memurlarının yaşı ise 30dan 28e indirildi. Yeni konsept kapsamında Operasyon Şubesi beşe bölündü. 1., 2., 3., 4. ve 5inci Taktik Operasyon Şube Müdürlüğü ile Ar-Ge Şube Müdürlüğü kuruldu. Ar-Ge Şubesi’yle, Özel Harekat’ın çağın yeniliklerini yakından takip etmesi planlandı.

  PROFESYONEL ORDU MGK’NIN GÜNDEMİNDE
  Komando tugaylarının profesyonelleşmesi kararı da yarın yapılacak MGK’nın gündemine alınacak. Bu kararın bir an önce uygulamaya konulmasının MGK’da gündeme gelmesi bekleniyor. Irak’ın kuzeyindeki bölgeden Türkiye’ye sızan terör örgütü unsurlarının bu sızmalarını da en aza indirmek için ‘üçlü mekanizmanın’ etkinleştirilmesi ve somut adımlar atılması da MGK’da ele alınması beklenen konulardan.

  45 DAKİKADA BİR GÖRÜNTÜ
  Bu arada önceki gün yapılan güvenlik zirvesinde anlık istihbaratın değerlendirilmesinde ABD ve Kuzey Irak’tan gelen istihbaratların gözden geçirilmesi benimsendi. 2 saatte bir gelen anlık görüntülü istihbaratın 45 dakikaya çekildiği belirtilirken, bu istihbaratın filtrelenmemesi istenecek. İstihbaratta MİT’in daha fazla devreye sokulması da alınan kararlar arasında. İsrail’den alınan Heron’lar etkin bir şekilde kullanılacak. Heron’lara önümüzdeki günlerde 4 adet daha eklenecek. Böylelikle Heron’ların sayısı 10u bulacak
 2. Acil

  Polis Özel Harekat yeniden dağlara çıkıyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder