+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Kararmış Takılara Çözüm Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Kararmış Takılara Çözüm
  Kararmış Takıları Kuyumcuya Göndermeden Parlatın

  Altın takılarınız karardıysa kuyumcuya gitmenize gerek yok.
  Her evde mutlaka kalıp sabun bulunur. Sabunu rendeleyip (2 çay kaşığı kafi) bir bir su bardağı su ile cezve içinde kaynatın, takınızı kaynayan suyun içine atın ocağı kapatın birkaç dk. bekleyin,eski bir diş fırçasıyla ılık su altında takılarınızı fırçalayarak durulayın sonra bir havlu yardımıyla kurulayın
  parladığını farkediceksiniz
  eğer gümüş takınız varsa sigara külüyle ovmanız yeterli. 2. NAZLI
  Bayan Üye

  İşte birkaç öneri:

  Takılar kullanılmadığı süre içerisinde, mümkün olduğu kadar kutularında muhafaza edilmeli. Doğrudan baskı uygulanmamalı, sert cisimlere çarpılmamalı, sürtülmemeli, asidik ortamlardan özellikle ter ve deodorantlardan uzak tutulmalı, su ve temizlik malzemeleriyle bire bir teması engellenerek deformasyona uğraması engellenmeli. Belirli bir kullanım süresi sonrası görülür ki, takılar matlaşır ve leke yaparlar, bununla beraber aşırı kullanıldığında ise çizilir ve deformasyona uğrarlar.

  Matlaşan ve leke yapan takıları sıcak su içine bir miktar toz çamaşır deterjanı ekleyerek eski bir diş fırçasıyla fırçalanmalı. Böylece lekeler yok olur ve ilk gün parlaklığını kazanır. Ayrıca kuyumcu malzemeleri satan firmalardan temin edilecek kendinden cilalı bezler ile de parlatma işlemi yapılabilir. Bu şekilde giderilmeyen lekeler içinse takı alındığı firmaya veya herhangi bir kuyumcuya götürerek ultrasonik yıkama makinelerinde temizletilmeli ya da polisaj makineleri ile cila yaptırılmalı.

  Gümüş eşya temizliği

  Gümüş, oksitlenen ve kararan bir maden olduğu için saklamaya uygun değildir. Bu yüzden gümüşlerinizi sık sık kullanın.

  Gümüşlerinizi saklamak istediğinizde ise yassı ve kumaş kaplı kutuları tercih edin. Böylece aksesuarlarınızı, toz ve kararmaya neden olan diğer kükürt kaynaklarından korumuş olursunuz.

  Gümüşlerinizin rengini ve parlaklığını koruması için pamuklu bir kumaş ile temizleyin.

  Gümüşlerinizi kalorifer gibi ısı kaynaklarından ve nemli ortamlardan uzak tutun.

  Gümüşlerinizi cilalarken aşındırmayan yumuşak pamuklu bir bez veya doğal kılları olan bir diş fırçası kullanın.

  Gümüşlerinizi sıvı deterjan kullanarak sıcak suda yıkayın. Bulaşık makinesi yerine elde yıkamayı tercih edin. Eğer bıçaklarınızın ağzı paslanmaz çelikten yapılmış ise diğer gümüşlerinizle birlikte yıkamayın. Çünkü üzerlerinde siyah noktalar oluşabilir.

  Bulaşık makinesi kullanmak zorunda kalırsanız gümüşlerinizi yemek takımlarınızın uzağına yerleştirin ve makine kurutma programına geçmeden eşyalarınızı makineden çıkarın.

  Tuz da gümüşün oksitlenmesine sebep olur. Eğer sürekli kullanmıyorsanız, tuzluk ve biberliklerinizin içini kaldırmadan önce boşaltın.

  Püf Noktası:
  Gümüş eşyanızı temizlerken lastik eldiven kullanmayın. Lastik eldivenler, gümüş eşya üzerinde iz bırakır ve kararmasına neden olur. Gümüş eşya temizleme işini eldivensiz yapmak zorundasınız
 3. Ziyaretçi
  aslında güzel bir fikir, ben bunları biliyordum bilgilerimi tazeledim saol
 4. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  gümüş takılarınız kararmışsa ketçapla ovalarsak bişeyi kalmaz eski bir diş fırçasıyla takıların üzerine ketçabı sıktıktan sonra iyice ovalayıp yıkadıktan sonra farkı göreceksiniz

+ Yorum Gönder


paslanmış kolye nasıl temizlenir,  kararan kolye nasıl parlatılır,  kararan takılar nasıl parlatılır,  kararan kolyeler nasıl parlatılır,  kararan takılar nasıl temizlenir,  kararmış kolye nasıl parlatılır