+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Ev Nasıl Toplanır , Ev Nasıl Temizlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ev Nasıl Toplanır , Ev Nasıl Temizlenir
  Evin Temizliği Nasıl Yapılmadır?

  Çok basit gibi görünen bu konu aslında alabildiğine derin bir mesele. Her gün yaşadığımız ortamların detaylarını pek fark edemeyiz. Yıllardır içinde yaşadığımız bir evi görmekten çok biliriz artık. Masa nasıl olsa olması gerektiği yerdedir diye düşünürüz bilinçaltında. Masa hakikaten de oradadır. Ama acaba daha ne kadar orada olması gerekir?
  Dürüst olursak eğer, evlerimizde artık işimize yaramayan ve yaramayacak ne kadar çok kıvır zıvır biriktirdiğimizi görürüz.
  Ne zaman alındığı ve hangi elektrikli ev aletinde işe yaradığı çoktan unutulmuş adaptörler, uzatma kabloları, eski tokalar, kilo alındığı için artık giyilemeyen elbiseler, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar, sırf şişesi hoş diye içindeki bayatlamış kokuya rağmen atılamayan parfümler

  ev-temizligi.jpg

  Bu listeyi sayfalarca uzatmak mümkün.
  Hepimizin evinde bu tip fazlalık vardır. Onlara alışmış olduğumuz için ayırt edemeyiz. Ama bu dağınıklıklar birikmeye devam eder. Ve biriktikçe olumsuzluk yayarlar etraflarına.
  Eskiden kurtulamadığımız için yeniye yer açamayız hayatımızda.
  Hani bir söz vardır, ‘eskisi olmayanın yenisi hiç olmaz’ diye; bu söze bütün kalbimle itiraz ediyorum. Sahip olduklarımızın kıymetini bilmek ve temiz kullanmak başka, onlara ömür boyunca esir olmak başka diye düşünüyorum.
  Evlerimizi sadece kullandığımız ve kullanmaktan hoşlandığımız eşyalarımızla süslersek, devamlı havalandırır, içeriye oksijen girmesini sağlarsak hem bedenen hem de ruhen çok daha sağlıklı oluruz.
  Temizlik ise hiç aksatılmaması gereken bir konu.
  Ev temizliği, beden temizliği, vicdan temizliği Bütün bu kalemleri topladığınızda ortaya çıkan ferahlık, özlediğimiz temizliğin ta kendisidir.
  Dağınık çekmeceler, tıka basa doldurulmuş yüklükler, kim bilir hangi yıldan kalma modası geçmiş elbiseler, on yıl öncesine ait banka hesap cüzdanları, kötü anıları hatırlatan fotoğraflar; bunlar ve benzerleri sizin üzerinizde yüktür. Her gün farkına varmadan bu yükleri taşırsınız.
  Kırılmış ve tamir edilmeyi bekleyen biblolar, çerçeveler hep sizden enerji çalarlar. Onları ya hemen tamir etmelisiniz ya da bir şekilde kurtulmalısınız. Çocuğunuzun küçükken oynadığı oyuncakları saklamak duygusallık falan değildir. Olsa olsa güzel olan geçmişe karşılık ne getireceği belli olmayan gelecekten duyulan korkudur. Unutmayalım, korktuklarımız başımıza gelir. Onun
  için korkmak yerine göğüslemek çok daha doğru bir davranıştır.
  Biriktire biriktire toz yuvası haline getirdiğimiz bütün o fazlalıklardan kurtulmayı göze almalıyız. Evinizdeki bütün eşyaları şöyle bir gözden geçirin isterseniz. Hangisini, ne zamandan beri kullanmadığınızı hatırlamaya çalışın. Hatırlayamıyorsanız ya da çok eski bir tarihse aklınıza gelen, öyleyse hemen onları ihtiyacı olan birilerine verin. Böylece hem onları sevindirmiş olursunuz hem de ferahlarsınız.
  Eski evler vardır, karanlık ve kasvetli. Eski eski kokarlar. Bunun sebebi geçmişten ve ona ait eşyalardan kurtulamamaktır. Hayatınızı böyle bir tabloya çevirmeyin.
  Kendinizi sevin ve değer verin çünkü ikinci bir şansınız olmayacak. 2. Ziyaretçi

  yaaaa bunlar temizlikci işi ben nasıl yaparım, şaka şaka bilgileriniz çok yararlı kesinlikle yarar işime
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Kötü kokular

  Evinizdeki kötü kokulardan kurtulmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin sigara kokusunu gidermek için salonun bazı yerlerine birer tabak içinde sirke koyun. Çöp torbasından yayılan kötü kokular için kutuya limon kabuğu ve buz parçaları koyun.

  Toz alırken

  Zeminin tozunu almak istediğiniz zaman bir gazete kâğıdını kenarlarından ıslatın ve yere bastırın. Sonra kâğıdı katlayın. Tozdan böylece kurtulursunuz. Tahta döşemelerin tozunu almak için gazete kâğıdı çok kullanışlıdır.


  Mürekkep lekeleri

  Duvardaki mürekkep lekelerini çıkarmak için bir çay fincanı suya bir yemek kaşığı çamaşır suyu ilave edin. Pamuklu bir bezi bu karışımla ıslatıp lekeli yeri silin.

  Duvarları silerken


  Evinizin duvarlarını sileceğiniz zaman hafif bir deterjanı suyla karıştırın. Duvarları bu karışımla aşağıdan yukarı doğru silmeye başlayın. Bu şekilde davranınca duvarda leke kalmasını önlersiniz.

  Elma kabukları


  Yediğiniz elmaların kabukların atmayın. Bunları güzelce kaynatın. Suyuyla tencerelerinizi ve mutfak takımlarınızı yıkayın. Her şeyin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz

  Kireçlenmelere karşı


  Çaydanlıkların içleri zamanla kireç bağlar. Çaydanlığınızı temizlemek için baş vurabileceğiniz pek çok yöntem vardır. Bunlardan en etkilisini hatırlatalım. Çaydanlığı suyla doldurup kaynatın. İçine bir yemek kaşığı limon asidi koyun.

  Teflon tavalar

  Sudaki mineraller ve nişastalı yiyecekler, teflon tavalarda beyaz leke bırakabilir. Böyle durumlarda tavayı, limon suyuna ya da beyaz sirkeye batırılmış süngerle silmeyi ihmal etmeyin

  Yemek yanınca


  Yemeği ocakta unuttunuz ve tencerenin dibi yandı. Tencerenin dibinde kalan yanık yiyecekleri temizlemek zor gelebilir. Tencereyi suyla doldurup yarım çay fincanı tuz atın. Yirmi dakika kaynattıktan sonra kapağını kapatıp bir gece bekletin.

  Boya yaparken

  Evinizde boya badana yaparken kapı tokmaklarına boya sürülmesinden korkarsınız. Daha sonra bu boyayı çıkarmak güç olur. Siz en iyisi kapı tokmaklarını ve pencere kollarını alimünyum folyo ile sarın. İki iş yapmaktan kurtulursunuz.

  Pencere camları

  Pencerelerinizde camları tutan macunlar dökülmeye başlarsa, onları yeniden macunlatmanız gerekecek. Ama bunu yapıncaya kadar, dökülen macunları tırnak cilasıyla yapıştırın. Bir süre rahat edersiniz.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Her insan evinin derli toplu olmasını ister ancak bu iş sadece istemekle olmaz . evinizin temiz ve toplu olmasını istiyorsanız yapmanız gereken hemen işe koyulmak olmalıdır. bu yüzden evinizin temizliğini yapmak ve yorulmak istemiyorsanız temizliği her gün düzenli olarak yapmanız gerekir.

+ Yorum Gönder


dağınık ev nasıl toplanır,  ev nasıl toplanır,  çok dağınık ev nasıl toplanır,  daginik ev nasil temizlenir,  daginik ev nasil toplanir,  evde boya yaparken ev nasil toplanır