+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Elektrikten Tasarruf Etmenin Yolları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Elektrikten Tasarruf Etmenin Yolları
  Elektrik Tasarruf Etme Yöntemleri Nelerdir?

  Aydınlatmada enerji Tasarrufu
  Aydınlatmada enerji tasarrufu yapabilmek için şu unsurlara dikkat etmek gerekiyor:

  Bir akkor lamba, kompakt fluoresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80 kadar aydınlatma maliyeti azalır.

  Eğer kullanıcının bütçesi bir defada bir çok fluoresan lamba alm Aya elvermezse, geride kalanları değiştirmek için aylık olarak sır aya konarak tamamlanması mümkündür.

  Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireyleri odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.

  Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.

  Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 watt lık bir halojen lamba, iki kat fazla watt lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.

  Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. iyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.

  Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renkli seçilmelidir.

  Lamba ışık çıktısı verimli olarak kullanılmalıdır.

  Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.

  Dekoratif lambalar ışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.

  Zamanlayıcılar, fotoseller, ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlar.

  Elektrikli ev aletlerinde enerji tasarruf yöntemleri

  Buzdolabı
  Buzdolaplarının verimli kullanılmasında öncelikle düzenli olarak bakım yaptırmak gerekiyor. Ayrıca, buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

  Klimalar
  ihtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor. evin Güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, Cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması da klimanın soğutma yükünü azaltıyor, dolayısıyla daha az enerji kaybına sebep oluyor.

  Ocak ve Fırınlar
  Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanı tercih edilmesi gerekiyor. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu süre 10 dakik ayı geçmemesi gerekiyor. Mikro dalga fırınlarda pişirmen 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşiyor, bu nedenle geleneksel fırınlara göre yüzde 66 daha az elektrik harcıyorlar.

  Çamaşır Makineleri
  Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekiyor. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı. Eğer mümkünse çamaşırlar dışarıda Güneş ve rüzgardan yararlanarak kurutulmalı. Bu arada, önden yüklemeli makinalar, üstten yüklemeli makinalara göre daha az enerji tüketiyorlar.

  Bulaşık Makineleri
  Bulaşık makinası yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı. Yaz aylarında ısı ve nemi azaltmak için sabah ve akşam saatlerinde yıkama yapılmalı.

  Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalı. Bulaşıkların sanitasyonu için yüksek sıcaklıkta yıkama arzu edilmedikçe 55 derece su sıcaklığı yeterlidir. Tam kapasite dolmadıkça makine çalıştırılmamalı.

  Elektrikli Süpürge
  Elektrikli süpürgenin torbası sık sık boşaltılmalı. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlıyor. Ayrıca yılda en az bir kez motor bölümü açılıp, buradaki toz ve pamukçukların temizlenmesi gerekiyor.

  Diğer Ev Aletleri

  Küçük ekranlı tele vizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimi azaltıyor.

  saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile makina kullanmadan yapılması gerekiyor. Ortalama olarak, bir saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 watt lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir enerji tüketiyor.

  Bu arada, akıllı sayaçlar ile puant tarifesinden yararlanarak, elektrik tüketiminin indirimli ücret tarifesi uygulanan zaman dilimlerine kaydırılmasıyla, aynı miktarda tüketilen elektrik için daha az ücret ödeniyor. 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  elektrikten tasarruf etmek istiyorsanız öncelikle evdeki boşa çalışan ışıklar, bilgisayarlar, klimalar, ve televizyonları kapatmak gerekir.

  NOT=TELEVİZYONU KUMANDASINDAN DEĞİL DÜĞMESİNDE KAPATMANIZI TAVSİYE EDERİM
+ Yorum Gönder