+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Pratik Bilgiler Forumunda Çeşitli lekeleri nasıl temizleyebilirim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çeşitli lekeleri nasıl temizleyebilirim
  Çeşitli Lekeleri Temizleme Yolları

  Lekeler nasıl çıkarılır başlığı altında oje, ruj, çiklet, çay, kahve, süt, kahve, kakao ve çikolata lekelerini kolaylıkla çıkarmanın yöntemlerini anlatacağız.
  Oje lekesini çıkarmak için alkol ile eter karışımını kullanarak lekeli bölgenin altına katlanmış bez parçası koyulup silinir. Aseton kullanarak ıslatılmış bezi ovma yapmadan bastırarak oje lekesini çıkarın.
  Ruj lekesini ise üzerine tereyağ sürülüp ılık sabunlu su ile durulayarak çıkarabiliriz. İzler kalırsa oksijenli suyla temizleyin.
  Sakız lekesi ise önce lekenin kuruması sağlanır. Ancak ya dondurucuda yada torba içinde buz konulup lekenin üzerine bırakarak sakızın yapışkanlığını gidermek önemlidir. Böylece kuruyan lekeyi tırnakla (spatula) kazıyıp çıkarın. Leke çıkmadıysa kumaş türü de uygunsa lekenin üstüne sirke doküp deterjanlı ılk su ile iyice yıkanır.
  Çay lekesi zor çıkan lekelerden biridir. Hemen döküldüğü anda üzerine varsa kaynar su veye limon kolonyası dökmek gerekir.

  leke.jpg

  Kahve lekesi olan bölgenin hemen soğuk suyla yıkanması ardından ılık ve deterjanlı suyla ikinci kez yıkanması önerilir.Lekeyi silerek çıkarmak için gliserinli bez kullanın.

  Kakao lekesi de bilibdiğinin aksine çabuk çıkan lekedir. Ancak hemen tuzla karıştırılmış suyla yıkanmalı ama leke çıkmazsa sabunlu kaynar su da biraz bekletip iyice yıkanmalıdır.
  Süt lekesi çoğu lekenin kurtarıcısı olan sabunlu suyla yıkanırsa çıkar.

  Çikolata lekesi buz torbasıyla kurutularak ve tırnakla (spatula) kazınarak çıkacak lekedir. Lekeli bölge sıvı deterjan ve soğuk suyla yıkanır.Lekeyi beklemeden çıkarmak isterseniz gliserinli suyla da silebilirsiniz. 2. Ktockn1
  ismail

  Lekeler, onlar hayatta en çok karşımıza çıkan sorunlardır belkide.Hemen her an her yerde karşımıza çıkabiliyorlar ve uğraştıranları diğerlerine göre fazladır büyük ihtimalle.Ama hepsine çare olur
+ Yorum Gönder