+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Eğitim Psikolojisi (Eğitim psikoloğu) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Eğitim Psikolojisi (Eğitim psikoloğu)

  Eğitim Psikolojisi (Eğitim psikoloğu) Hakkında Bilgi


  Eğitim psikoloğu insanların nasıl öğrendiğini ve etkili öğrenmenin gerçekleştirilmesi üzerine yoğunlaşırlar. Her yaştaki insanın eğitimi için gerekli araç, gereç ve yöntemleri geliştirirler. Becerileri değerlendirir ve eğitim programlarının düzenlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olurlar.
  Ayrıca yüksek teknik becerilerin öğretimi, değerlendirilmesi ve düzenlenmesi konularında da eğitim psikologlarından yararlanılmaktadır.Yetenek, güdü, sınıf ortamı gibi pek çok etmeni dikkate alırlar. Eğitim psikologlarının bazıları bilgisayar programlarında da kullanılabilecek yeni yönergeler geliştirirler, öğretmenlere eğitim verirler ve öğretmenlerde iş verimini, performansını ve doyumunu etkileyen etmenleri çalışırlar.Doktora eğitimli gelişim psikologlarının çalışma alanları genellikle öğretim üyeliği ve çeşitli eğitim ortamlarında danışmanlıktır.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Eğitim psikolojisi

  Eğitim psikolojisi, öğrenme süreçlerinin psikolojik yönlerini araştırır. Eğitim psikologları, öğrenme ve öğretim dallarında uzmanlaşmışlardır. İnceleme konuları arasında, televizyonun çocukların çalışma alışkanlıklarını ne derece etkilediği, eğitimde stres, öğretmen ve öğrenci ilişkileri, öğrenme engeli olan çocukların sorunları gibi konular vardır. Eğitim psikologları, okullarda da çalışmakla birlikte, çoğunlukla üniversitelerin ilgili dallarında çalışırlar. Buradaki görevleri, öğretim yöntemleri üzerinde araştırma yapmak ve öğretmenlerle okul psikologlarının çalışmalarına yardımcı olmaktır.


  Eğitim psikolojisi.jpg


  Eğitim psikologlarının çalışma alanları nelerdir?


  Kısaca eğitim psikologlarının çalışmaları beş temel alanı kapsamaktadır. Bunlar gelişim, öğretme, öğrenme, güdüleme ve değerlendirmedir.


  Okul psikolojisi, eğitim psikolojisinden biraz farklıdır. Okul psikologları daha çok ilk ve ortaöğretimde çalışırlar. Bunlar, eğitimsel ve duygusal sorunlarını değerlendirmek amacıyla tek tek çocuklarla ilgilenirler. Zekâ, başarı ve kişilik testleri uygulamak ve bunları yorumlamak da işlerinin bir parçasıdır. Öğretmenlere ve ana-babalara danışarak, çocuğa hem sınıfta hem de evde yardımcı olmanın yollarını araştırmaktadırlar. Öğretmenlere, sınıfta ilgili sorunlarla başa çıkmaları için öneriler sunmaktadırlar.


  Okul ve eğitim psikologları arasındaki farklılıklar nelerdir?


  Biraz önce de değinildiği gibi eğitim psikologları araştırma yapar, okul psikologları da bunların sonuçlarından yararlanır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Eğitim psikolojisi insanların nasıl öğrendiklerini nasıl öğrenebilecekleri üzerinde duru. Eğitim psikolojisi eğitimin nasıl olacağının belirlenmesi hangi araçların kullanılması gerektiğini araştırmakta ve gerekli araçların seçilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.
+ Yorum Gönder


egitim psikologu,  eğitim psikoloğu,  eğitim psikologu