+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Tansiyon Yükselmesine Bağlı Baş Ağrısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Tansiyon Yükselmesine Bağlı Baş Ağrısı

  Tansiyon Yükselmesine Bağlı Baş Ağrısı Hakkında Bilgi


  Kan damarlarda belirli bir basınçla akar. Bu basınç kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte belirli sınırlar içerisindedir. Damar içindeki kan basıncının belirli bir düzeyin üzerine çıkması hipertansiyon olarak değerlendirilir.

  Hipertansiyon vücuttaki tüm damar sisteminde, bu arada kapalı bir kutu olan beyin içinde de basıncın yükselmesine neden olur.

  Kafa içindeki kan basıncının artması baş ağrısı olarak ortaya çıkar. Zaman zaman çok şiddetlenebilen, zonklama tarzında şiddetli baş ağrıları görülür. Özellikle hipertansiyon tanısı daha önce konulmuş ve bu konuda tedavi görmekte olan hastaların ani olarak başlayan çok şiddetli baş ağrıları konusun-da uyanık olmaları ve vakit kaybetmeden hekime başvurmaları gerekir. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları uyarıcı olmalıdır. Tansiyona bağlı baş ağrılarında zaman geçirmeden tansiyonun düşürülmesi için gerekli önlemlerin alınması şarttır. Bu önlemler alınmadığı taktirde basınç kan damarlarının duvarını parçalar ve beyin kanaması meydana gelebilir. Hipertansiyona bağlı baş ağrısından korunmak için, eğer daha önceden tanısı koyulmuş hipertansiyon mevcutsa, hekimin vermiş olduğu tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmak, doktor tavsiyesi olmadan ilaçları bırakmamak, dozunu değiştirmemek ve ilaç değişikliği yapmamak gerekir. İlaç kullanımı kadar ve hatta ondan daha önemli nokta ise doktor ya da diyetisyen tarafından önerilen tansiyonun yükselmesini önleyici diyete uyulmasıdır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Tansiyon baş ağrıları aslında seyrek karşılaşılan baş ağrılarıdır. Eğer olursa bütün baş etkilenir ensede de ağrı olabilir yada başın her tarafında bu ağrı hissedilebilir. Fakat pek çok hasta aslında yanlış olarak tansiyon baş ağrısı tanısı alır yada daha çok kişinin kendisi bu tanıyı düşünür, bunun nedeni mesela migren atakları sırasında çoğu kez tansiyon oynaması yaşanabilir ve bu atak sırasında tansiyon yükselir bunun için migren hastaları baş ağrısı sırasında tansiyona bakmamalı ağrı yokken de tansiyon yükselmesi varmı diye bakmalıdır
+ Yorum Gönder


tansiyon yükselmesine bağlı baş ağrısı