+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları
  Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları hakkında bilgi

  Cenin pozisyonu
  Cenin pozisyonunda, yana doğru kıvrılarak yatanlar, dışarıdan rahat ve dışa dönük gürünseler de aslında çok hassastırlar. Birileriyle ilk buluşmada çok utangaç davranabilirler ama kısa süre sonra açılırlar.
  İnsanların yüzde 41’inin tercih ettiği bu uyku pozisyonu en yaygın uyuma şeklidir. Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla tercih ederler bu pozisyonu.
  Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları.jpg


  Kütük pozisyonu
  İnsanların yüzde 15’inin tercih ettiği, yan tarafa dönük bir biçimde, her iki kolun da iki yana ve aşağı sarkıtılması şeklinde alınan pozisyondur. Bu şekilde uyuyanlar, sosyal insanlardır. Bir topluluğun parçası olmayı seven, yabancılara güvenen insanlardır. Zayıf noktaları, kolay aldatılabilmeleridir.
  Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları5.jpg

  Özleme pozisyonu
  İnsanların yüzde 13’ünün tercih ettiği, yan dönük bir biçimde, her iki kolun da ön tarafa uzatılması şeklinde alınan pozisyondur. Bu şekilde yatan kişiler, yeniliklere açık fakat şüpheci ve alaycıdır. Karar vermeleri uzun sürer ama bir kez karar verdiklerinde onu değiştirmeleri çok zordur.
  Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları6.jpg


  Asker pozisyonu
  İnsanların yüzde 8’i bu pozisyonu tercih eder. Sırt üstü ve her iki kol da yanda kalacak şekilde alınan pozisyondur. Bu pozisyonda uyuyan insanlar, genelde sessiz ve çekingendirler. Telaşı sevmezler ama kendileri ve çevresindekiler için yüksek yaşam standartları kurmaya çalışırlar.
  Uyku pozisyonlarının psikolojik anlamları9.jpg


  Serbest düşüş pozisyonu
  İnsanların yüzde 7’sinin tercih ettiği yüz üstü yatma pozisyonudur. Eller yastığın altına alınır ve baş bir yana dönük olur. Bu kişiler girişken ve dışadönüktürler. Sinirli ve küstah görünüşlerinin altında duyarlı bir insan yatar. Eleştiriyi sevmezler.  Denizyıldızı pozisyonu
  İnsanların yüzde 5’i bu pozisyonu tercih eder. Sırt üstü yatıp her iki kolun yastık üzerine bırakıldığı pozisyondur. Bu pozisyonu tercih edenler iyi arkadaş edinebilirler çünkü daima anlatmaya ihtiyacı olanları dinlemeye hazırdırlar. Genelde dikkatleri üzerlerine çekmekten hoşlanmazlar. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Uyku pozisyonlarının psikoloji üzerin de etkisi az veya çok vardır onun içim herkesin bu durumlara dikkatli bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir bu durumu kafaya takıp hastalık haline bile getirenler var.
+ Yorum Gönder


cenin pozisyonu psikoloji,  yatis pozisyonlarinin anlami,  yatış şekillerine göre psikolojik durum,  uyku pozisyonları psikoloji,  uyku pozisyonları ve anlamları,  uyku yatış pozisyonları ve anlamları