+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Çalma Alışkanlığı Olan Çocuğa Nasıl Davranılır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Çalma Alışkanlığı Olan Çocuğa Nasıl Davranılır?
  Çalma Alışkanlığı Olan Çocuğa Nasıl Davranmamız Gerekir
  1-aşırı tepki göstermemek gerekir.Kesinlikle fiziksel ceza verilmemelidir. Ana-baba bağırıp çağırmadan, olayı onaylamadığını göstermelidir,
  2-Çocuğu kötü olarak damgalamamak gerekir.Çocuğun sadece o andaki yaptığı davranış eleştirilmelidir.
  3-Çocuğun aldığı eşyayı geri vermesi sağlanmalıdır.Çocuk aldığı eşyayı kendisi özür dileyerek geri vermelidir. Eğer eşya kırılmış yada bozulmuşsa yenisi alınmalı ve parası çocuğun harçlığından ödetilmelidir.Çocuğun harçlığı tamamen kesilmemelidir.
  4-Çocukla konuşarak, sorun çözme yöntemi denenebilir.Çocuktan bu durumu net bir Şekilde tanımlaması istenir.Ör; “eşyayı alırken aklından neler geçiyordu?” Diye sorabilirsiniz.
  5-Çocuğunuzun hatalı davranışı iş yaparak ödemesini sağlayın.”Ali arkadaşının kalemini almana çok üzüldüm. Kuralı biliyorsun. Yalnızca sana ait eşyalara sahip olabilirsin. Şimdi arkadaşına kalemini geri vereceksin. Kuralı bozduğun için bazı işler yapmanı istiyorum.Balkonu yıkayacaksın” Eğer çocuk yapmak istemezse o zaman sinirlenmeden “ya söylediklerimi yaparsın yada istediklerini yapma hakkını kaybedersin “diyebilirsiniz.
  6-Şüphelenilen durumlarda çocukla konuşmak gerekir.”Benim cüzdanımdan para alıp almadığından emin değilim, fakat sana çok gerektiği için aldıysan ve eğer geri verirsen seninle gurur duyacağım. Benim seninle gurur duymamdan daha önemlisi senin kendinle gurur duyman.”Şeklinde bir konuşma aldığı eşyayı geri vermesini sağlayabilir. 2. Emine
  Devamlı Üye

  Aslında çocuğunuzla önceden konuşup doğruyu yanlışı anlatın. Zaten çocuğun bir ihtiyacı olsa size söyleyecektir. Eğer konuşmuş iseniz ve o bu yanlışı yaptıysa hemen azarlamayın onunla sessizce konuşmayı deneyin. Eğer bağırmadan konuşursanız size doğruyu söyleyecektir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Çalma alışkanlığı olan çocuk henüz aidiyet kavramı gelişmemiş çocuktur karşısındaki her şeyin kendisine ait olduğunu düşünür ve almak ister öyle durumlarda sert tepkiler vermek yerine çocukla konuşulup izinsiz bir şeylerin alınmaması gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir.
+ Yorum Gönder