+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Psikolojide Normal ve anormal nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Psikolojide Normal ve anormal nedir?

  Psikolojide Normal ve Anormal Hakkında Bilgi

  Bu kavramların tanımlanması kültürlerden oldukça etkilenmektedir. Bazı kültürlerde bayılma nöbetleri tıbbi veya psikiyatrik yardım gerektiren bir durum değil tanrının bir lütfu gibi görülebilmektedir. Normal kavramının psikiyatride nasıl değişebildiği ve zorlaştığının en güzel örneği homoseksüalitenin psikiyatri sınıflandırmalarında uğradığı değişikliklerdir. Homoseksüalite önce benlikle uyumlu ve uyumsuz olmak üzere iki grupta değerlendirilmiş daha sonraki sınıflandırmalarda homoseksüalite kelimesi kullanılmadan “kişinin kendi cinsel yönelimden dolayı sürekli ve belirgin bir sıkıntı duyması” psikiyatrik bir sorun olarak yer almıştır.


  Homoseksüalite konusuna psikiyatrinin yaklaşımındaki değişim psikiyatrinin hastalık veya bozukluk tanımlayışını etkilemiştir: Bir durum veya davranışın bozukluk olarak kabul edilmesi için sorun ve sıkıntıya yol açması ve/veya kişinin yardım aramak için başvurmasıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Psikolojide normal insan denilen insan tipi ruhsal bozuklukları olamayan insanlara denilirken anormal insanda ruhsal bozukluk yani psikolojik olarak bir rahatsızlığı olan kişilere denilmektedir. bu toplumda tamamen farklı olarak algılanmaktadır.
+ Yorum Gönder


psikolojide normal ve anormal