+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Psikiyatrist, Psikoterapist, Psikolog Farklılıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Psikiyatrist, Psikoterapist, Psikolog Farklılıkları

  Psikiyatrist, Psikoterapist, Psikolog Farklılıkları Hakkında Bilgi


  Psikiyatrist, tıp doktorudur. Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 4-5 yıl süre ile psikiyatri ihtisası yapar ve uzman doktor olur. Lise ve öncesi eğitim hariç psikiyatrist olmak için en az 10 yıllık bir eğitim gereklidir.


  Bir psikiyatrist eğer eğitim almış ise psikoterapi de yapabilir.


  Ek Bilgi: Psikiyatrist aynı zamanda bir tıp doktoru olduğu için gerekli görürse psikiyatrik hastalıkların tedavisinde ilaç tedavisini düzenleyebilir. Psikiyatrik hastalıklara neden olabilecek ya da ayırıcı tanı ve tedavide dikkate alınması gereken tıbbi hastalıklar konusunda da bilgi sahibidir. Bu nedenle psikiyatrist geniş bir alanda değerlendirme yapabilecek şekilde eğitim almıştır.

  psikoloji.jpg


  Psikoterapist


  Psikoterapistler bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle onların ruhsal sıkıntılarına çözüm getirmeleri için işbirliği içinde çalışan kişilerdir. Bu kişiler ülkemizde klinik psikolog ya da psikiyatrist olup psikoterapi eğitimi ve süpervizyonlarını alırlar, bu eğitimlerine de meslek hayatları boyunca devam ederler.


  Klinik Psikolog


  Düşünce, duygu ve davranışları inceleyen bilime psikoloji, bu bilimin eğitimini almış ve meslek olarak uygulayan kişiye psikolog denir. Psikologlar, üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültelerine bağlı ‘Psikoloji’ bölümünden mezun olurlar. Bazı psikologlar, yüksek lisans veya doktora eğitimini de tamamlayarak ‘klinik psikoloji, ‘sosyal psikoloji’, ‘gelişim psikolojisi’ gibi alanlarda uzmanlaşmıştır. Örneğin klinik psikolog olarak çalışabilmek için üniversiteden sonra iki yıllık yüksek lisans eğitimini tamamlamak ve en az bir yıl yetkinliği kanıtlanmış bir psikologdan süpervizyon almak gerekmektedir. Klinik psikologlar, gerekli psikolojik ölçmeleri (testleri) yapar, yöntem ve teknikleri kullanır, bunların sonuçlarını değerlendirir, bireylere kendi alanı ile ilgili olan psikolojik yardımları verir ve gerekli terapi çalışmalarını yürütür. Ruhsal hastalığı olan kişiler ilaçlı tedavilerini bir uzmanla yürütüyor bile olsalar gerek hastalıklarıyla mücadelede gerekse de hastalığın yarattığı sosyal, işe ait ve ailesel sorunlarla başa çıkmakta terapiden yardım alabilir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Psikiyatrist beş yıl tıp fakültesinde eğitim aldıktan sonra kazanılan tus sınavı sonrası beş yılda uzmanlık eğitimi alarak ulaşılan alandır. Psikiyatristler ilaç tedavisi uygulamaktadırlar. Psikologlar fen ve edebiyat fakültesinde eğitim almış kişilerdir ve ilaç tedavisi uygulamaz sadece dinleyerek ve önerilerde bulunarak terapi uygularlar
+ Yorum Gönder