+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Kıskançlık Sevginin Göstergesi midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Kıskançlık Sevginin Göstergesi midir

  Kıskançlık Sevginin Göstergesi Olduğu Hakkında Bilgi


  Kıskançlık Sevginin Göstergesi midir1 - Kopya.jpg.  Kıskançlığın her ne kadar aşkın ifadesi ve ‘seven insan kıskanır’ gibi görülse de aslında kıskançlık, kontrol ve sahiplenme duygusu ile kaybetme korkusundan kaynaklanır.


  Aşağılık kompleksi olan insanlar daha kıskanç bir davranış sergiliyor hatta şiddet bile uyguluyor

  Yakın ilişkilerde, evlenme ya da sevgili bulma isteği,
  ile ilişkileri sürdürmenin en önemli sebeplerinden biri, kişiye ait olma duygusunu yaşatması ve özgüvenini yükseltmesidir. Ayrıca olumlu benlik anlayışı da eşler tarafından desteklenir. Sonuç olarak eşlerimizin bizim yerimize başka birini koyduğunu gördüğümüzde ait olma duygusunu ve olumlu benlik anlayışımızı kaybetme tehlikesi yaşarız.
  Bu da kıskançlığın ortaya çıkmasını sağlar. Kıskançlık gıpta ettiğimiz bir takım kişisel özelliklerle daha fazla ateşlenir, çünkü bizden daha etkili ve hayranlık duyduğumuz özelliklere sahip olan kişileri daha çok kıskanırız. Genel olarak kadınlar çekiciliğe ve popüler olmaya gıpta ile yaklaşırken, erkekler güçlü olmaya ve zenginliğe gıpta ederler.

  Aşağılık kompleksi daha çok kıskanç yapıyor
  Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla kıskançlık ,
  yaşarlar. Mesela aşağılık kompleksine eğilimli kişiler genelde kendilerini güvensiz ve yetersiz hissederler, bu yüzden de ilişkilerinde eşlerini devamlı kıskanırlar. Aynı zamanda kişinin gerçek ben (sahip olduğuna inandığı özellikler) ile olmak istediği ben (sahip olmak istediği özellikler) arasında büyük farklılıklar varsa yine bu kişi de kıskanmaya eğilimlidir.

  Zenginliğe, üne, popülerliğe ve fiziksel çekiciliğe önem veren kişiler de ilişkilerinde kıskanmaya yatkındır.

  Kıskançlık evlilikte dayak nedeni
  Evliliklerde ve sevgili ilişkilerinde fiziksel şiddetin sebeplerinden biri sıklıkla kıskançlıktır. Bu tür ilişkilerde şiddet genelde üçüncü kişiye değil de eşe veya sevgiliye uygulanır. Kıskançlık konusunda kadınlar ve erkekler birbirlerinden farklı davranırlar. Kadınlar, kıskançlık duygularını kabul ederken, erkekler genellikle inkâr ederler. Kadınlar eşlerinin bir başka kişiyle duygusal yakınlaşma olmadan sadece cinselliği yaşamalarını, ilişkilerini sürdürme uğruna tolere edebilirken, erkeklerse eşlerinin cinsellik olsun ya da olmasın karşı cinsi beğenmelerini bile kıskanırlar. Ayrıca kıskançlık ortaya çıktığında kadınlar genelde kendilerini suçlarken, erkekler kıskançlıklarından dolayı tipik olarak ,eşlerini veya üçüncü kişiyi suçlarlar.

  Genel olarak kişi eşinin karşı cinsten birisini kendi yerine koyduğunu fark ettiğinde kendisini yetersiz hisseder ve bundan dolayı kıskanır. Aslında öz güven sorunu olmayan insanlar sağlıklı ve uzun süreli, içinde kıskançlığın olmadığı ilişkiler kurarlar.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Sevgiden ziyade bir nevi kaybetme korkusudur aslında sevgi değildir diyemem ama o kişiyi kaybetme korkusuna kapılır ve araya kıskançlık duygusu belirir. İnsan elbette kıskanmalı ister kıskandığı kişiyi korumak olsun sevgisinden olsun aşırıya kaçamadan bunu göstermeli.
+ Yorum Gönder