+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Dikkatleri Üzerine Çekme İsteği: Histeri Kişilik Bozukluğu Mudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Dikkatleri Üzerine Çekme İsteği: Histeri Kişilik Bozukluğu Mudur
  Histerik Kişilik Bozukluğu Nedir

  Histerik (Histirionik) kişilik bozukluğu olan bireyler genel olarak şöyle tanımlamak mümkün:

  Görünümlerine önem veren, renkli, çevrelerine karşı olumlu izlenim bırakmaya çalışan, dikkatleri üzerine çekmeye isteği ve çabası olan, bu nedenle ilişkilerinde etkileyici tutumlar sergileyen, olayları olduğundan daha abartılı yaşayan çoğu zaman dramatize eden, iş birliği kurup çabuk arkadaş edinebilen fakat bir o kadar da kendilerini çabuk reddedilmiş hisseden bireylerdir. Bireyler duygularını uygunsuz ve abartılı sergileyebilirler. Duygularında ani değişimler görülebilir. Sürekli bir yenilik ve heyecan arayışı içinde olabilirler. Sıradan günlük olaylar karşısında sıkkınlık yaşayabilirler.

  Histerik Kişilik Bozukluğu Olanlarda Görülen Düşünce Biçimleri

  • İnsanların ilgisini çeken biriyim. Mutlu olabilmem için insanların ilgisinin benim üzerimde olması gerekir. İnsanlar bana ilgi göstermezse mutlu olamam. Herkes benimle ilgilenmeli.

  • İnsanlar beni eğlenceli biri olarak tanımalı. Böylece zayıf yanlarımı fark etmezler.

  • Ben abartılı davranıp aşırıya kaçmadıkça kimse bana ilgi göstermiyor. İnsanların beni görmezden gelmeleri korkunç!

  • Duygular ve sezgiler mantıklı
  ,
  düşünmekten daha önemlidir.

  Histirionik Kişilik Bozukluğu; aşağıdakilerden en az beşinin varlığı ile erişkinliğin erken evrelerinde başlayan, aşırı duygusallık ve sürekli kendisiyle ilgilenilmesi çabası ile devam eden bir bozukluktur.

  • İlgi odağı olmadığı durumlarda rahatsız olur.

  • Başkalarıyla olan etkileşimi çoğu zaman uygunsuz bir biçimde cinsel yönden ayartıcı ya da baştan çıkartıcı davranışlarla belirlidir.

  • Hızlı değişen ve yüzeysel kalan duygular sergiler.

  • İlgiyi üzerine çekmek için sürekli olarak fiziksel görünümünü kullanır.

  • Aşırı bir düzeyde başkalarını etkilemeye yönelik ve ayrıntıdan yoksun bir konuşma biçimi vardır.

  • Gösteriş yapar, yapmacık davranır ve duygularını aşırı bir abartmayla gösterir.

  • İlişkilerin normalden çok daha fazla yakın ve fazla içli-dışlı olmasını ister.

  Histerik Kişilik Bozukluğu olan bireyler
  ,
  genellikle ilişkilerinde yaşadığı bazı sorunlar ya da başka psikiyatrik bozukluklar nedeniyle uzman yardımı isterler. Bireysel ya da grup psikoterapisi ve ilaç tedavisinden fayda görebilirler. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kişini dikkatleri üzerine çekmek isteyen, kendini yaşadıklarını olduğu gibi değilde abartılı gören insanlarla çabuk arkadaşlıklar kuran ve daha sonra bi o kadar çabukta kendini dışlanmış hisseden kişiler genelde histeri kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerdir. bu kişişlerin bir psikiyatriye görünmeleri iyi olur.
+ Yorum Gönder