+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda Herkesi Birine Benzetme Hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Herkesi Birine Benzetme Hastalığı

  benzetme hastalığı nedir
 2. Diyar
  Yeni Üye

  Benzetme Hastalığı

  Benzetme Hastalığı Hakkında Bilgi


  Şimdi benzetme hastalığı, genellikle estetik cerrahların, kendilerine gelen hastalarının gerek burun gerek dudak gerek kaş ve bilumum estetik gerektiren yerlerini, diğer bütün operasyon uyguladığı hastalarına benzetmesidir. bu bir benzetme hastalığıdır.

  amin.
  (danzatrice, 17.11.2009 10:30)
  arkadaşlar arasında ya da ünlüler arasındaki ortaklıkları, özellikle fiziksel ortaklıkları, fark etme ve bunun semptomlarının ileri düzeye varması sonucu oluşan vaka.
  (omfarka, 17.11.2009 10:46)
  "seni öyle bir benzeticem ki anan bile görse, seni tanıyamayacak!"
  psikopat, şiddet düşkünü kişilerin yakalandığı hastalık. rakibinin ağzını burnunu dağıtmak bu hastalığın en büyük belirtisidir. burada amaçları onları tanınmaz hale getirmek, burnunun yerini değiştirmektir çoğunlukla.
  (sukura bamka, 17.11.2009 10:49 ~ 10:50)
  evlerden ırak bir hastalık. düşmanımın başına vermesin diyeceğim ne yazık ki benim başımda! annem dizi izlemek için oturur önce bütün oyuncuları birilerine benzetir, bütün akraba eş dost konuya dahil olur. sülale taranır. bak aynı hilmi amcan, aaa nuri bakkal aynısı aynısı! sayacak adam kalmadığında sesleri benzetir, şunun sesi aynı x, aaa aynı y!
  bazen dizideki eşyaları benzetir teyzenlerin masasına benziyor!!! oha ama artık! hastalıktır gerçekten büyük bir hastalık!
  (corqerbota, 17.11.2009 10:57)
  (bkz: organize işler)
  (kaygısız, 17.11.2009 11:17)
  julia roberts'a, juliette binoche'ye, natalie portman'a benzetilen bir kadının hiç derdi olmazken, kadınken serdar ortaç'a benzetilen birinin elinde kırmızı reçeteyle gezmesine neden olabilecek hastalıktır sanırsam.
  bir de yine sanırsam, bu yukarda bahsi geçenlere benzetilen bir kadının zaten hiçbir şey derdi olmaz sanki. (bkz: içeriğin görünüşe katkıları)
  (kabaramazsınkelfatma, 17.11.2009 11:35 ~ 11:36)
  sanırım bende de var bu hastalık.geçenlerde alsancakta bindiğimiz taksinin şoförünü rafael beniteze benzettim,üstüne bide adamı gaza getirip foto çektirdim.
  (axlrose, 31.07.2010 04:57 ~ 05:11)
  asla yakalanamayacağım türden bir şey.
  (dalga boyu, 31.07.2010 05:13)
  her görülen şahsın bir ünlüye ya da bir arkadaşa benzetilmesiyle ortaya çıkan hastalık. ilk başlarda sima olarak benzetilir yavaş yavaş tüm vücut olaya katılır. tedavisi mümkün mü bilmiyorum ama inşallah mümkündür. hakikaten zor bir durum.

  şehrimizin meşhur sokağında ilerliyoruz. derken gelişen muhabbet:

  -la hau uşağa baksana aynı alperen.
  +hangisi olm? (gelenlerin yüzüne bakıyorum, yok, kimseyi benzetemiyorum)
  -olm baksana şu beyaz tişörtlü, yürüyüşü boyu falan aynı alperen.
  +yok artık. vay aq. lan nası bi cinssiniz olm siz! arkadan benzetme yapıyosunuz. kendinize gelin lan!!!
  (bin bilenin danıştığı bir bilen, 31.07.2010 09:07)
  beyindeki temporal loblardaki yüz tanıma bölgesiyle (bkz: fusiform gyrus) hayli alakalı olduğunu düşündüğüm hastalık.

  şimdi efendim beyinde böyle bir bölge gerçekten var. önce baktığınız şeyin bir insan yüzü olup olmadığını kontrol ediyor. eğer gördüğünüz insansa annenizi - halanızdan, eşinizi - metresinizden ayırmanızı sağlıyor. insanın sosyal bir canlı olmasının en önemli sonuçlarından biri. arada sırada bu bölgede kopukluklar oluyor. mesela yüz tanıma bölgesinin amigdila ile bağlantısı kesilirse gördüğünüz bir insanın gerçekten o olduğuna emin olamayabilirsiniz. "ya bu adam babama çok benziyor ama babam değil" dersiniz. ancak babanızın sesini telefonda duyduğunuzda sorun çıkmaz. çünkü duyma bölgesi ile amigdilanın bağlantısında herhangi bir problem yoktur.

  özetle benzetme hastalığı yüz tanıma bölgesinin normalden fazla ya da farklı bir şekilde çalıştığını düşündüğüm insanların yakalandığı hastalıktır. tanımadığınız birinin yüzünü görünce chuck taki gibi tek tek eşleştiriyor eski bilgilerle. ve benzetme hastalığı olan insanlarda tahminimce bu eşleşmeden birden fazla sonuç ortaya çıkıyor. hatta bu insanların yüzleri diğerlerine göre daha hatırladığını düşünüyorum.

  bu konuda yapacak birşey yok sanırım. tek yapabileceğimiz şey çenemizi kapalı tutup, etrafımızdakileri sıkmamak..

  (bkz: doktor değilim, sadece meraklıyım)
  (lekelibeyaz, 31.07.2010 09:53 ~ 10:19)
  kesinlikle sahip olduğum şey!

  hadi tuncay şanlı'yı tuğba özay'a, küçük iskender'in ağır roman'daki kadın kılığına girmiş halini de demet evgar'a benzettim. tamam, buraya kadar kabul edilebilir.
  peki bizim mahalledeki hacı nalburun karısı zeynep teyzeyi mircea lucescu'ya, fabian ernst'i pokemon squirtle'a benzetmeme ne demeli?

  ama hala en korkuncunu saymadım ikarus otobüslerinin önden görünüşünü fakülteden arkadaşım ahmet'e nasıl benzetebildim? işin garibi ben bu benzetmeyi yaptıktan sonra bu gözle bakan insanlar nasıl "oha lan harbi" deyip yaptığım benzetmeyi onaylayabiliyor? böyle ince ve görünmez benzerlikleri nasıl seçebiliyorum lan kafayı yiyeceğim!

  edit: al işte bi tane daha bi keresinde de kaleci rüştü reçber'i yaşlı bir aslana benzetmiştim

  hatta bunlarla ilgili görsellere eklediğim şeyler var!

+ Yorum Gönder