+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Psikoloji Kişisel Gelişim Forumunda West sendromu belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  West sendromu belirtileri nelerdir
  kısaca west sendromu belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  West sendromu belirtileri hakkında

  West sendromu beyinin aşırı miktarda elektrik dalgaları üretmesi neticesinde özellikle geceleri nöbetler, an, hareketsizlikler, kas spazmları ile karakterize bir hastalıktır. Genetik yatkınlığın west sendromunun nedenleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Şimdi sizlere west sendromu ne demek bunu açıkladıktan sonra west sendromu belirtileri ve west sendromu tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

  Zihinsel bozukluk ve hipsaritmi (şimşek nöbetleri, selam nöbetleri) olarak bilinen bir EEG (beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır) anormalliği ile karakterizedir.

  west-sendromu.jpg

  West sendromu çocukları ilk doğum günlerinden önce, genellikle 4 ile 7. aylar arasında etkiler. Semptomatik West sendromu beyinde geniş çapta malformasyonlar (kusurlu oluş, sakatlık) veya lezyonlarla (niteliği tespit edilmemiş bozukluk) ilişkilidir. Ani, istem dışı kas Kontrasyonları (kasılmaları) veya değişen yoğunluklarda spazmlarla göze çarpar ve bu tabloya psikomotor retardasyon (işlevlerde yavaşlama) eşlik eder. Semptomatik West Sendromu ilerler ve sıklıkla Lennox-Gastaut sendromuna veya diğer epilepsi tiplerine dönüşür.

  Kriptojenik west sendromunda beyin normal görünmektedir ve nöbetler daha seyrek ve daha az şiddetlidir. Birkaç çocuk nöbetsiz kalabilir veya normal zihinsel fonksiyona kavuşabilir. Nöbet kontrolünü artıran erken tedavi (örn., steroid hormonlarla) bazı hastalarda zihinsel sonucu iyileştirebilir ve daha ciddi ve refrakter epilepsiye ilerleme olasılığını azaltabilir.

+ Yorum Gönder


west sendromu belirtileri,  west sendromu,  west sendromlu hastalar