+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Mukabele Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Mukabele Nedir?
  KUR'AN OKUMA ÂDÂBI  mukabele-nedir.jpg


  1- Okumaya başlamadan önce ağzı misvakla temizlemek.

  2- Kur'an'ı mescit veya bir başka temiz yerde okumak.

  3- Kıbleye yönelmek.

  4- Allah Teâlâ'nın: "Kur'an okuyacak olduğun zaman,kovulmuş şeytandan Allah'a sığın" âyeti (Nahl, 98) mûcebince Kur'an okumaya başlarken eûzü çekmek.

  5- Tevbe Sûresi hariç her sûrenin başında besmele çekmek.

  6- Okunan Kur'an âyetlerini huşû ile dinleyip anlamları hakkında düşünmek.

  Allah Teâlâ, Muhammed Sûresi'nin 24. âyetinde bu hususa işaretle meâlen:
  "Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri mi kilitli?!" buyurmaktadır.

  7- Sesi güzelleştirmek ve Kur'an'ı tane tane okumak (Müzzemmil, âyet: 4).

  8- Aceleci davranmamak.

  9- Med kaidelerine uymak.


  Mukabele Nedir?

  Allah’ın iki elçisi her Ramazan’da Kur’anı karşılıklı okumak için bir araya gelirdi. Bu sünnet günümüze mukabele olarak gelmiştir. Mukabele, karşılıklı yapılan iş, karşılıklı yapılan okuma, karşılaştırma manalarına gelir.

  Mukabeleye arz ve arza kökünden gelen muaraza da denilmektedir ki bu da her yıl Ramazan ayında, o zamana kadar nazil olan ayet ve sureleri Cebrail (as)’in Hz. Peygamber’e O’nun da Cebrail’e okuması manasında bir terimdir.
  Kainat durdukça insanlara bir hidayet ve nur olarak gönderilen bu Kitab-ı Kebir’in okuması da yine öyle kainat çapında büyükler tarafından yapılacaktı. Bunun üzerine Allah’ın sevgili iki elçisi, Kur’an-ı Kerim’i birbirlerine okumak üzere Ramazan ayında her gece bir araya gelmekteydi. Her yıl bir defa yapılan bu karşılıklı okuma işi Allah Resulu’nun vefat edeceği yıl iki defa yapılmıştı. Bu son yapılan okuma işine de ‘Arza-i ahire’ denilmiştir. Allah Resulu bu mukabele (karşılıklı okumanın) iki defa yapılmasından vefatının yaklaştığını anlayarak bunu sevgili kızı Hz. Fatıma’ya bir sır olarak bildirmiştir 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Mukabele konusunda çok kısa bilgi
  Kur’an-ı Kerim’i, birinin yüzünden veya ezbere okuması, diğerlerinin de onu takip etmesidir.

  Diyanet

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Mukabele takip etme demektir yani biri ezberden yada Kitaptan Kuramı Kerimi okurken onu dinleyenlerin de onunla birlikte okumasıdır onu takip etmeleridir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mukabele, ramazan aylarında hafızların cemaatin karşısında kuranı okumasına denir. ramazan ayında kuranın bu kadar çok okunmasının nedeni kuranı kerimin ramazan ayında indirilmiş olmasıdır.

+ Yorum Gönder