+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda İslamda oruç Hakkında Bilgi İslamda orucun yeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İslamda oruç Hakkında Bilgi İslamda orucun yeri
  İslamda orucun önemi nedir

  İslam'ın şartlarından ve beş temelinden biri Ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç da namaz gibi bir farz-ı ayındır. Hicret'in ikinci senesinde Medine'de farz kılınmıştır.

  İslam dininin kutsal kitabı olan Kur'an'daki Bakara Suresi'nde Kur'an'ın Hz. Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde "oruç" tutmak müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:


  İslamda orucun önemi.jpg

  "O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!" (Bakara suresi 185. ayet)[1]
  Oruç, Kur'an'a göre "Niyetlenip, gündoğumundan önceki alacakaranlıktan (tan yeri ağarmaya başlamasından) günbatımından sonraki alacakaranlığa değin katı-sıvı hiçbir şey yememek ve içmemek" demektir. [Bakara Suresi, 187] Oruç, fıkıhçılara ve hadisçilere göre, niyetlenip Güneş'in ufuktan 12 derece altta bulunduğu andan (astronomiye göre alacakaranlık) akşam günbatımına dek, bir şey yeyip içmemektir.
 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  İslam dinin de 5 şartı var bu şartlar dan birisi de oruç tutmaktır, oruç tutmak farzdır, tıpkı bir kişinin borcu olduğu gibidir eğer bir kişi orucunu tutmazsa borcunu vermemiş gibidir, ve ahirette büyük azabını çeker.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç islamın şartlarından birisidir. ramazan ayı islam dini için çok önemlidir. öyle ki müslümanlar daha rahat ve doğru ibadet etsinler diye şeytanlar ve cinler zincirlere bağlanır. ayrıca ramazan ayında yapılan ibadet diğer günlerde yapılan ibadetlerden 70 kat daha sevaplıdır.
+ Yorum Gönder


islamın şartlarından namaz ve oruçla ilgili hatıra