+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Oruç ve Kur’an ile diriliş ayıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Oruç ve Kur’an ile diriliş ayıdır
  Oruç ve Kur’an ile diriliş ayıdır yazısı

  Oruç ve Kur’an ile diriliş ayı.jpg

  Ramazan tarihin şahid olduğu en büyük diriliş ayıdır. O ay, insanlığı karanlıktan, şaşkınlıktan, zulümden arındıracak olan kurtuluş kılavuzumuzun Rabbimiz tarafından elçisine bahşedildiği (bağışlandığı) bir aydır. O ay, köhneyen eskiyi vahyin yeniliği ile değiştirmenin adıdır. Bu Ramazan ayı ki, insanlara yol gösterici, hidayet, doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırt edip açıklayıcı olarak Kur'an işte bu ayda inmiştir.
  Bu kitap bize; hidayet, beyan, şifa, hikmet, rahmet, mizan ve furkandır.
  Bu kitap; sırat’il müstakimi (doğru yolu) gösteren, doğruyu ve yanlışı ayırt edip bildirendir; Rahman ve Rahim'den indirilmiş, ayetleri açıklanmıştır. Ne önünden, ne de arkasından batılın bulaşamayacağı, eşsiz, apaçık, eğrilikten uzak, Allah'ın koruduğu bir kitaptır.
  Doğruluğun ve gerçeğin asıl kaynağı Kur'an'dır. Bu kitap; insanların arasında onların kendi heva ve keyifleri ile değil; Allah'ın indirdiği ile hükmedilsin diye indirilmiştir.
  İşte bu kitap bildirmektedir ki, Ramazan oruç ayıdır. Oruç, Allah için açlığa ve susuzluğa kendi irademizle katlanmanın adıdır.
  Oruç, yemek ve içmek gibi en temel ve vazgeçilemez ihtiyaçlarımıza karşı, Rabbimize bağlılığımızın gereği olarak gerçekleştirdiğimiz sınırlı bir başkaldırı eylemidir.
  Oruç, Kainatı yoktan var eden Allah ile, çevremizle ve kendi nefsimizle olan ilişkilerimizde olumsuzluklardan arınma duygumuzu güçlendirdiğimiz tevhidi bir eylemdir. Oruç, gün boyu insanın tevhidi bir bilinçle en temel dürtülerini sabırla susturup, insanı kul yapan hikmetin enginliğini hissetmesi ve akşam ezanıyla birlikte Rabbimizin lütfettiği nimetlerin değerini kavramamızdır.
  İnsani zaaflardan hicrettir
  Oruç, Rabbimiz için mahrumiyetleri ve güçlükleri göğüsleyebilmenin ve zorluklara mukavemet gösterebilmenin disiplini ve eğitimidir.
  Müslümanları tehdit eden, baskıyla, işkenceyle, korkutmaya ve sindirmeye çalışan azgınlara, müfsidlere, zalimlere karşı ilk darbenin indirildiği ayın adı da Ramazan'dır. Oruç ayı olan Ramazan, küfrün belini kıran şanlı Bedir zaferinin şahididir.
  Zihinlerde, sosyal münasebetlerde, camilrde, tüm sosyal kurumlarda yaşamakta olan kötülükleri ve şirki (Allah’a ortak koşmayı) defetmek ve vahyin emirlerine uyarak Hakkı hakim kılmaktır.
  -Mahrumların ve mazlumların hakları için;
  - Kibirlilere, emperyalist kafirlere, kapitalist haramzadelere, komprador ağalara-beylere ve bütün zalimlere hesap sormak için; değişimin ve dirilişin adıdır Ramazan.
  Iraklı, Filistinli, Cezayirli, Bosnalı, Somalili, Keşmirli, Tacikistanlı, Çeçenistanlı ve diğer bütün İslam kardeşlerimizin fiili acılarını yüreğimizde hissedeceğimiz, işgal altındaki Bağdat’ın Kandehar’ın, Kabil’in, Kudüs'ün ve tüm İslam topraklarının derdini en çok dert edineceğimiz aydır Ramazan.
  - Kendi durumunu değiştirmedikçe Allah'ın durumlarını değiştirmiyeceğine iman eden;
  - Yitirilen vahyi aydınlığın yüzyıllara uzayan karanlığından sıyrılmaya azimli;
  - Sömürgeleşmeden önce kendi halinin sömürüye müsait hale geldiğinin farkına varan;
  - Atalar dinini değil, vahyi ölçüyü esas alan ve tarihten dersler çıkaran,
  - İslam'ı, Allah'ın Rasulü'ne indirdiği netliğiyle yaşamaya ve yaşatmaya çalışan;
  - İslam öncülerinin takipçisi;
  - Şehitlerin yolunu sürdüren;
  - Küfrün korku odağı
 2. Zeynep
  Görevli Bayan Üye

  oruç insanin kendi nefsine hakim olması ve İslamın 5 şartlarından bir tanesidir bu ayı ibadetle geçirmek gerek bu ayda şeytan zincire bağlanır ve insanlara kötü vesvese vermez.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayında oruç tutmakla birlikte sıkça kuran okunur. bunun nedeni kutsal kitabımız kuranı kerimin ramazan ayında indirilmesidir.
+ Yorum Gönder