+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Denize Girmek Orucu Bozar mı Havuza Girmek Orucu Bozar mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Denize Girmek Orucu Bozar mı Havuza Girmek Orucu Bozar mı

  Deniz suyu orucu bozar mı
  denizegirmekorucubozarm.jpg
  Ramazanın bu sene Ağustos ayının tam başına gelmesi ile birlikte akıllara gelen ilk soru şüphesiz denize girmek orucu bozar mı ? olmuştur. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı denize girmek orucu bozar mı? sorusunu cevaplandırdı.


  Vücuda su girmediği taktirde denize girmenin orucu bozmayacağını aktaran Çağrıcı iradi olmadan su yutma tehlikesine karşı oruçluyken denize girenlerin kafalarını suya sokmamaları uyarısında bulundu. Herşeye rağmen Müslümanlara orucu riske sokmama çağrısı yapan Çağrıcı “Ezan okunduktan sonra da zaman var o zaman da denize girilebilir.” dedi.

  Ramazan ayında oruç tutacak milyonlarca müslümanın kafasında oluşan soru işaretlerine cevap İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı'dan geldi. Müftü Çağrıcı Ramazan ayı ve oruç konusunda ortaya çıkan istisnai konularda açıklamalarda bulundu. Ramazan ayının Müslümanlar için çok önemli olduğuna işaret eden İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı Hz. Muhammed'in Ramazan’a özel bir önem verdiğini dile getirdi. Hz. Muhammed'in her zaman Allah’a kullukta insanların en hayırlısı olduğunu Ramazan ayında bunun katlanarak arttığını belirtti. Hz. Muhammed'in İslam'in 5 ana temel üzerine inşaa edildiğini belirterek bunların arasında oruç ibadetini de saydığını hatırlatan Çağrıcı bunun bile orucun dinimizdeki önemini ortaya koyduğunu söyledi
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Ağzınıza su girmediği takdirde orucunuz bozulmaz. Fakat her ihtimale karşı ya kafanızı suyun içerisine sokmayın yada ezan okunduktan sonra havuza girin. Böylece orucunuz riske girmekten kurtulur. Daha rahat olursunuz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan bu yıl yaz tatiline denk geldi. insanlar oruçluyken denize girebilirler bu onların orucunu bozmaz ancak su boğazlarına kaçarsa oruçları bozulur.
+ Yorum Gönder


havuza girmek orucu bozar mı