+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Sahura Kalkamayan Kişinin Orucu Geçerli Olur mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sahura Kalkamayan Kişinin Orucu Geçerli Olur mu


  Sahura Kalkamayan Kişinin Orucu kabul olur mu sorusu hakkında bilgi
  sahurakalkamayankiinino.jpg
  Sahura geç kalan kimse öğleden önce oruca niyet etmelidir

  Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır.

  Hanefi mezhebine göre ise Ramazan, nafile ve muayyen nezir oruçları için niyet gece vakti getirilebildiği gibi gündüz öğleden önce de getirilebilir. Bunun için İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan'da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin. Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu sahih olur.

  Sahura geç kalan kimse ağzına bir şey koymadığı ve öğleden önce oruca niyet ettiği takdirde orucu Allah’ın izniyle sahih olur.

 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  geçerli olur ama niyet etti ise olur etmedi ise olmaz sahura kalmak önemli bir şey çünkü sahurda sabah acıkıp susa'ya biliriz sabah susayıp acıkmamak için size tavsiyem sahurda bolca yemek ve su için.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sahura kalkmayan kişi niyetini dip uyuduysa bir şey olmaz ancak niyet etmediyse orucunun kabul olup olmayacağı allahın bileceği bir iştir. ama peygamber efendimiz sahura kalkmanın önemini şu sözlerle belirtmiştir: sahur yemeğini yiyin sahurda bereket vardır. demiştir.
+ Yorum Gönder