+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Orucun fidyesi ne kadar tutulamayan oruç için fidye miktarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Orucun fidyesi ne kadar tutulamayan oruç için fidye miktarı
  Orucun Fidyesi Nasıl Hesaplanır

  Fitrenin amacı hem fakirlere yardım etmek em de hasta olup tutamayan kişilerin en kolay şekilde oruç borçlarının telafisi karşılanmış olur. Fitre verebilmek için tutamayacak kadar hasta olan ve daha sonra da iyileşmesi mümkün olmayan kişilerin vermiş olmasıdır.


  orucun-fidyesi-nas-l-hesaplan-r.jpg

  Oruç tutmaya gücü yetmeyen düşkün ve yaşlı kimseler ile iyileşme ümidi olmayan hastalar¸ Ramazan ayının her günü için veya tutulmayan gün kadar gün başı birer fidye verirler. Fidyenin tutarı aynen fitre kadardır.

  fidye miktarı 8.5 TL (Sekiz lira elli kuruş) olarak belirlenmiştir. Bu fidyeler Ramazan’ın başlangıcında verilebileceği gibi¸ Ramazan ayı içinde veya sonunda da verilebilir. Fidyenin hepsi bir fakire topluca verilebileceği gibi¸ ayrı ayrı fakirlere de dağıtılabilir.

  Diyanet’in açıkladığı rakamla eşdeğer değildir. Siz değerli kardeşimizin maddi durumu ile orantıldır. Netice de Diyanet ortalama bir rakam belirlemiştir. Sizin kendi evinizde bir günlük kişi başı yemek masrafınız ne ise onun karşılığını bir fakire vereceksiniz¸ yahut bir fakiri sofranıza davet ederek doyuracaksınız.

  Bu durumda olan kimseler¸ fidye vermeye gücü yetmiyorsa Allah’tan bağışlanmalarını isterler.
  Oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar ile iyileşme ümidi olmayan hastalar eğer ileride tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Orucunu tutamayan kimseler kendilerine zorluk olmaması adına dinimiz kendileri kolaylık göstermiştir ve tutamadıkları oruçları için fidye vererek oruç borçlarını kapatmış olurlar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç tutamayan ve daha sonrada kazasını da tutamayanlar belli bir fidye öderler. bu fidyeyi de tutamadıkları her gün için ayrı ayrı verirler.
+ Yorum Gönder