+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Fitre kavramı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fitre kavramı Nedir
  Fitre kavramı nedir kısaca


  Kendi İhtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olup daha çok mala ve mülke sahip olanların, Ramazan Ayında yardıma muhtaç insanlara sevap kazanmak için verdikleri yardıma Fitre veya fıtır sadakası denir. Fitre anne, baba veya kardeşe verilmez ancak yardıma çok ihtiyaçları varsa verilir ve her zaman Yardıma Muhtaç komşudan başlamak gerekmektedir.


  Fitre kavramı.jpg 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Aynen öyle detaya bakarsak..
  Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır, Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı mala sâhip bulunan her Müslüman'ın vermesi vâcip olan mali bir ibadettir.Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtr’a, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Fitre kendi temel ihtiyacını karşıladıktan sonra bile malı mülkü olan kişilerin sevap kazanmak için fakirlere verilen bir sadakadır. fitre anne ,baba ve eşe verilmez. çünkü dinen kişinin bunlara bakması zorunludur.
+ Yorum Gönder