+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Orucumuzu Açarken Iftarda Nasıl Dua Ederiz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orucumuzu Açarken Iftarda Nasıl Dua Ederiz
  orucumuzu açarken iftarda nasıl dua ederiz açıklarmıınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orucumuzu Açarken Iftarda Nasıl Dua Ederiz ile ilgili bilgi

  Oruç, ikinci fecirden (imsak vakti) başlayarak güneşin batışına kadar yemekten, içmekten ve cinsî ilişkiden kendini alıkoymak demektir.

  Ramazan orucu, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Medine'ye hicretinden bir buçuk sene sonra Şaban ayının onuncu günü farz kılınmıştır. "Oruç, sizden öncekilere olduğu gibi size de farz kılındı." (Bakara, 2/183) ayet-i kerimesi bunu emretmektedir.


  orucumuzu-a-arken-iftarda.jpg


  Oruca nasıl niyet etmek gerek  Herhangi bir oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Oruç için sahura kalkmak da başlı başına bir niyettir. Bu niyetin dil ile ifade edilmesi daha güzel olur. Oruç tutmak isteyen bir insan, kuşluk vaktine kadar mutlaka niyet etmelidir. O vakte kadar oruca engel herhangi bir davranışta bulunmaması şarttır.

  Ramazan'ın her günü için ayrıca bir niyet gereklidir. Çünkü araya geceler girmektedir. Ayrıca her günün orucu başlı başına bir ibadettir. Bunun içindir ki bir günün orucundaki bozukluk, diğer günün orucuna zarar vermez.


  Bunlara dikkat edilirse oruç daha güzel olur
  Oruç tutacak kimse sahura kalkmalı ve evinde Ramazan atmosferinin oluşmasına gayret göstermelidir.

  Akşam ezanı okunur okunmaz oruç açılmalıdır. Akşam namazının ise oruç açıldıktan hemen sonra kılınması ve ardından yemeğe geçilmesi tavsiye edilen bir uygulamadır.

  İftara mutlaka bir dua ile başlanmalıdır. "Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum, Sana iman ettim, Sana sığındım ve Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Ramazan ayının yarınki günü de oruç tutmaya niyet ettim.

  Ne olur benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla." şeklinde olan Peygamberimiz'in iftar duası okunmalıdır.

  Oruç mümkünse hurmayla açılmalıdır.
  Mutlaka teravih namazı kılınmalı, mümkünse her akşam başka bir camiye gidilmelidir.

  Orucu sadece midemize değil, başta dilimiz olmak üzere bütün bedenimize tutturmak gerekir. Kötü söz konuşmaktan, dinlemekten, kötü şeylere bakmaktan ve kötü işlerle meşgul olmaktan uzak durulmalıdır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Oruç sabah ezanın okunmasıyla başlar akşam ezanın okunmasıyla sona erer. bu zaman diliminde yemekten, içmekten ve cinsi ilişkiden uzak durulmalıdır. orucumuzu açarken allaha şükretmeli ve onun yolunda olmamız için ondan yardım istenmelidir.. aslında oruç açarken insan içinden ne geçiyorsa o duayı etmelidir.
+ Yorum Gönder