+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Göz damlasının oruca zararı var mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göz damlasının oruca zararı var mı
  Kısaca Göz damlasının oruca zararı var mı 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA GÖZ DAMLASI'NIN ORUCA ZARARI VAR MI HAKKINDA

  Oruçlu olan kimse gözüne merhem sürebildiği gibi damla da damlatabilir. Bunun için hiçbir mani yoktur. (Halil Gönenç- Günümüz Meselelerine Fetvalar)

  GÖZ DAMLASI.jpg


  Göze, burun veya kulağa damlatılan ilâcın orucu bozup bozmayacağı konusu tartışmalıdır. Kimi âlimler, göze damlatılan ilâcın orucu bozmayacağı, kulak ve burna damlatılanın bozacağı görüşünde ise de, bunlardan burun içinin yemek borusuyla ve mideyle doğrudan bağlantısının bulunduğu, gözün dolaylı olarak boğaza açıldığı, kulağın ise mideyle böyle bir bağlantısının bulunmadığı düşünülürse, bunlardan sadece buruna konan ilâçlar hakkında ihtiyatlı olmak gerektiği sonucu çıkar.
  Böyle olunca, burna enfiye çekmek, boğaza inecek şekilde bol miktarda su çekmek gibi davranışlar orucu bozar. Bu organlara konan ve tamamen tedavi amaçlı ilâç ve damlalar ise orucu bozmaz. Çünkü bu son sayılan davranışın yeme ve içme, yani beslenme ve oruca karşı direnç kazanma faaliyeti sayılması isabetli olmaz. (Diyanet İlmihali)

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Göze sürülen merhem yada göze koyulan damlalar orucu bozmaz. ancak buruna koyulan damlalar orucunuzun bozulmasına neden olur.
+ Yorum Gönder