+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Ramazan ayının başlangıcı nasıl belirlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Kadir
  Devamlı Üye

  Ramazan ayının başlangıcı nasıl belirlenir


  Hilal gözetleme nedir?


  Ramazan orucu, bu aya ulaşan, akıllı ve ergin olan, oruç tutmada hastalık, çok yaşlılık, ay hali, yolculuk gibi bir engeli bulunmayan her mümin erkeğe ve kadına farzdır. Kur'ân-ı Kerim'de, "Sizden her kim Ramazan ayma ulaşırsa oruç tutsun." (Bakara, 2/185) buyu-rulmuş, Hz. Peygamber (sallalkhualeyhi«sellem) de şöyle buyurmuştur: "Ramazan hilâlini görünce oruç tutun, Şevval hilâlini görünce de iftar edin ve bayram yapın. Eğer hava bulutlu olursa Şaban ayını otuza tamamlayın."309


  Hilal gözetleme nedir.jpg

  Günümüzde gelişen teknolojilerden de yararlanarak hilâli tespit ve kameri ayları hesaplama işi, "hilalin, insanların yaşadığı herhangi bir yerden görülebilirliği" esasına dayak olarak Ramazan ayının girişi hesaplanarak tespit edilmektedir.

  Orucun vakti, ikinci fecirden güneşin batmasına kadar olan süredir. Orucun bu başlama anına "imsak vakti" denir. Günümüzde, şehir ve beldelere göre imsak vakitleri, saat ve dakika olarak, önceden yapılan gözlem ve hesaplamalarla takvimlere yazıldığı için, oruç tutacaklar böyle bir gözlem yapmak külfetinden kurtulmuşlardır.

  İmsak vaktini saat olarak bilmeyen kimse, doğu ufkunu izleyerek, kendi gözlemiyle ikinci fecri tespit etmeye çakşır, fecrin doğuşunda kuşkuya düşerse yiyip içmeyi bırakması daha uygundur.

  309 Buharı, savın, 5, 11; Müslim, sıyâm, 4, 7, 8, 17-20.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  ramazan ayının başlarını anlamak için dolun ayı görmeniz gerekir eğer dolun ayı göremeseniz orucunuz kabul olmaz çünkü dedelerimiz öyle söylüyor.
+ Yorum Gönder