+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Ramazan Ayı Forumunda Sahur Vakti ve Seher Vakti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. gizlenmiş
  Üye

  Sahur Vakti ve Seher Vakti

  Sahur Vakti ve Seher Vakti hakkında yazı

  Sahur vaktine ayrı bir değer verirdi.
  "Aman sahura kalkmayı ihmal etmeyin; zira sahur yemeği mübarek bir gıdadır." derdi. Nitekim Mescid-i Nebevî'nin sofasında yatıp kalkan fakir sahabîlerden ve İslam'a ilk giren bahtiyarlardan biri olan İrbaz b. Sariye'yi bir gece sahura çağırırken:
  "Mübarek gıdaya buyur!" demişti.

  sahur-vakti.jpg
  Bir başka seferinde sahur yapmanın önemini şöyle anlatmıştı:
  "Sahur yemeği bereketlidir. Yememezlik etmeyin. Bir yudum suyla bile olsa sahur yapın. Zira Allah Teala ve melekleri sahur yapanlara rahmet yağdırır."

  Fahr-i Cihanın sahura neden bu kadar değer verdiği gayet açıktır. Zira sahur vakti, seher vaktidir. İlahî rahmet ve bereketin sağanak sağanak yağdığı zamandır. Allah'a gönül verenlerin ibadet, dua ve zikirleriyle gergef gergef işlediği mübarek bir zaman dilimidir.
  Sevgili kardeşler! Hiç değilse mübarek Ramazan ayı boyunca bu kıymetli vakti biz de değerlendirelim. Gönül derinliklerinden kaynayıp gelen bir coşkuyla Cenab-ı Hakk'a niyaz edenler gibi boyun büküp arz-ı hal etmeye çalışalım; zira bu feyizli zamanda uyanık olmanın büyük bir manası vardır. Sahura kalkan mü'minler o mütevazi boyun büküşleriyle sanki şöyle derler:
  Rabbim! Çok şükür ben de seni bilen, seni seven, sana gönül verenlerden biriyim. Sana olan bağlılığımı arzetmek için uykumu bölüp kalktım. Yarın senin rızan için oruç tutacağım. Ne olur benden hoşnut ol. Allahım!

  alıntıdır.
 2. Ziyaretçi

  Sahur ne zaman biter? İmsak ne zaman başlar?


  Cenâb-ı Hak imsak vaktinin girişini şu âyetle bildiriyor: “Fecirde beyaz iplik siyah iplikten sizce ayırt edilinceye kadar yiyin, için Sonra orucu geceye kadar tamamlayın”1 İki türlü fecir vardır: Fecr-i kâzib (beyaz-ı mustatil) ve Fecr-i sadık (beyaz-ı müsta’razi)
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Seher vakti sabah ezanın okunmasıyla son bulur. ramazan ayında sahurun yendiği vakite seher vakti deniyor. seher vakti ve sahur vakti aynı zamanda sabah ezanını okunmasıyla son buluyor. bu yüzden seher ve sahur aynı kökenden gelmektedirler.
+ Yorum Gönder