+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Sınav Kaygısı Yaşayan ve Bu Kaygıyı Yaşamayan Kişiler Arasındaki Farklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Sınav Kaygısı Yaşayan ve Bu Kaygıyı Yaşamayan Kişiler Arasındaki Farklar
  Sınav Kaygısı Yaşayan ve Bu Kaygıyı Yaşamayan Kişiler Arasındaki Farklar


  Kaygı düzeyi normal olan kişiler sınav durumlarını, başarılarının test edileceği bir fırsat olarak değerlendirirken, kaygısı normalin üzerinde olan kişiler bu durumları bir tehdit olarak algılarlar. Sınavla ilgili durumlarda kendileriyle olumsuz bir diyalog içine girerler. Gerçek dışı ve karamsar bir düşünce tarzını seçerler. Sınav öncesi ve sonrası fizyolojik uyarım dereceleri aynı olduğu halde, normal düzeyde kaygı yaşayan kişiler, bu uyarımı sınavda daha fazla çaba göstermeye yönelik bir ipucu olarak algılarken, kaygısı yüksek olanlar yaşadıkları endişe yüzünden, bunu olumsuz bir durum olarak görmektedirler. Buradan da anlaşılacağı gibi, endişe faktörünün (sınav durumuna ve sınav sonucuna ilişkin olumsuz düşünce, inanç ve beklentiler) sınav başarısına olan etkisi, uyarılma faktörünün (fizyolojik uyarım sinyalleri) yarattığı etkiden daha fazla ketleyicidir. Yapılan araştırmalar, sınav kaygısı yüksek olan kişiler için en büyük sorunun, daha önce öğrenilenleri sınav sırasında hatırlayamamak olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, kaygısı yüksek olan kişilerin kaygısı düşük olanlara kıyasla ders çalışmaya daha çok zaman ayırdıkları görülmektedir. Bu bulgular da sonuçtaki düşük performansın, bu kişilerin ders çalışma sürelerindeki yetersizliğe değil, olumsuz düşüncelerinin kendilerinde yarattığı, başa çıkılamaz derecedeki kaygıya bağlanabileceğini göstermektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler sürekli olarak sınavda başarısız olacaklarını düşündükleri için başarısız olurlar ancak sınav kaygısı yaşamayan öğrenci kendinden emin bir şekilde çalışır ve sınavda başarıya ulaşır.
+ Yorum Gönder