+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Yaz Okulu Nasıl Seçilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yaz Okulu Nasıl Seçilir
  Yaz Okulu Tercihi

  Çocuğumuzu Hangi Yaz Okuluna Göndermeliyiz ?

  Yaz Okulu Nasıl Seçilir ?  Yazın gelmesiyle birlikte yaz aktiviteleri de gündemde yerini alıyor. Çocukların zamanlarını eğlenceli ve etkin bir şekilde geçirmelerine olanak sağlayan yaz okullarını seçerken nelere dikkat etmek gerektiği konusunda Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban bazı bilgiler verdi.

  * Öncelikle güveneceğiniz yaz spor okulunun bağlı olduğu kurumu mutlaka değerlendirin.

  * Bulunduğu alandaki fiziki koşullar önemlidir. Güvenliği olan okulları tercih edin.

  * Öğrenci kapasitesi önemlidir. Büyük okullarda kontrol zor olabilir. Önemli olan bir öğretmene düşen öğrenci sayısıdır. Bu da yaş gurupları ve seviyelere göre değişir. Örneğin yüzmede 9 yaşın altında yüzmeyi hiç bilmeyen çocuklarda 3-6 kişilik gruplar, bilen ve 9 yaştan büyük olan çocuklarda 5-10 kişilik guruplar idealdir. Tenis derslerinde ki mantık da aynıdır. Basketbol, futbol veya voleybol gibi branşlarda gurupların biraz daha kalabalık olması gerekir. Bir öğretmen ortalama 10-15 çocukla çalışabilir.

  * Görevli spor eğitimcilerinin mutlaka spor eğitimi almış kişiler olması gerekir. Antrenör veya beden eğitimi ve spor yüksek okulu mezunlarının ya da son sınıf stajyer öğretmenlerin görev aldığı okullar tercih edilmelidir.

  * Yaz spor okulunun amacı mümkün olduğu kadar çok spor branşını tanıtmak ve sevdirmek olmalıdır. Yüzme, tenis, basketbol, voleybol, futbol, jimnastik, satranç kısacası her branşın kısa temel eğitimi ve oyun formatlı sunumu yaz spor okulu programında idealdir.

  * “Bu kadar çok spor yapılır mı?” şeklinde düşünmemek gerekir. Çünkü çocuklar buralarda spor yapmaz, nasıl yapıldığını oyunla öğrenir.

  * Okula başlamadan önce yüzme eğitimi alacak öğrencilerin Hepatit A’ya karşı korunuyor olduğunun sorgulanması okul adına önemlidir. Bu konuda anne babaların dikkatli olması, okul sormasa bile çocuklarının aşı takvimini doktorlarına kontrol ettirmesi önerilir.

  * Spor okullarında programın temel öğretim ve oyun amaçlı olması gerekir. Antrenman yapılan ve sporcu seçen, çocuğun yeteneğini yargılayan ve belli becerileri zorunlu kılan okullar çocukların eğer yeteneği yoksa spordan soğumasına neden olabilir.

  * Yaz spor okulları çocuğun eğitim alırken eğlendiği formatlarda olmalıdır. Eğer özel bir yeteneği varsa zaten eğitmen sporcu olabilmesi için kulüplere yönlendirme yapacaktır.
 2. Ziyaretçi

  ben de tam böyle seçtimMuzipo yu işte, haftada bir gün doğa sporları yapıyorlar,salyangoza kaplan görmüş gibi davranıyorlar,çok şekerler.Her akşam (1 haftadır) 3-4 çocuk ağlar mı gelmeyeceğiz diye ane- babaya ?Utanmasalar Muzipom da kalacaklar Her şey oyunla yapıldığı için herhalde, bayılıyorlar oraya.
+ Yorum Gönder