+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Çocuğunuzun Karnesini Görmeden Yorum Yapmayın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çocuğunuzun Karnesini Görmeden Yorum Yapmayın
  Çocuğunuzun Karnesini Görmeden Yorum Yapmayın


  Çocuğunuzun karnesini görmeden, ‘Karnede zayıf görürsek eve gelme!’ , ‘Notlar kötüyse sana bu yaz tatil yok!’ gibi yanlış yaklaşımlar çocuğun benliğini, kişilik gelişimini zedeler. Çocuğunuzun yaşama sevincinin ve hayatı yorumlayışının, güvenilirliliğinin, saygılı olmasının, sosyal ilişkilerindeki başarısının ve sağlığının karne başarısından çok daha önce gelmesi gerektiğini asla unutmamalısınız. Bunun yerine ‘Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış, gösterebildiğin tüm gayreti göster’ şeklinde bir yaklaşım çok daha doğru olacaktır. Çocuğunuzu sevdiğiniz ve onun yanında olduğunuz mesajını veren ifadeleri her fırsatta kullanmalısınız.

  Kötü karneye sert tepki göstermek, diğer insanların yanında alay edip aşağılamak onu okuldan soğutabilir. Bu yaklaşım tarzı çocuğunuzla ilişkiniz için hiç de iyi olmaz. Onay, sevgi ve değer beklediği kişiler olarak, onu aşağılar, değersiz, işe yaramaz olduğunu hissettirirseniz size olan güvenini yitirebilir ve bu güvenememe hali çocukta kaygıya, öfkeye, kırılmışlığa yol açar. Bu duygular çocuğun yaşamında birçok şeyi olumsuz etkileyebilir. Özellikle 12-13 yaşlarında çocuklar için ailenin ve çevrenin onayını almak özgüven gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle karneler değerlendirilirken ‘Matematiğin 3. Aferin ama ben senin daha iyisini yapabileceğine inanıyorum” gibi teşvik edici ifadeler kullanılmalıdır.

  Başarısızlık nedenleri, çocuğun onurunu zedelemeden iyi tahlil edilmelidir. Okuldan mı, aileden mi, öğretmenden mi dikkat eksikliği gibi yapısal bir takım bozukluklardan mı yoksa çocuğun ruh dünyasında sıkıntı oluşturan bir takım psikolojik nedenlerden mi kaynaklanıyor? Bu gibi nedenlerin de dikkatlice araştırılıp incelenmesi gerekir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir çocuk eve gelince çalışmadığını ve sürekli televizyon izlediğini görürüz ve direk ona bu yüzde tembel damgası vururuz . bu yanlış bir davranıştır. bazı çocuklar dersi derste anlar ve notları çok iyiydir. bu yüzden çocuklarımızın karnesini görmeden onları yargılamayalım.
+ Yorum Gönder