+ Yorum Gönder
Özel Eğitim ve Rehberlik ve Rehberlik Forumunda Sbs ye nasıl çalışmalıyız, sbs ye nasıl çalışmalıyım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sbs ye nasıl çalışmalıyız, sbs ye nasıl çalışmalıyım

  Sbs ye Nasıl Çalışmalıyım ?  Sbs ye nasıl çalışmalıyız,sbs ye nasıl çalışmalıyım,sbs ye nasıl hazırlanmalıyız,SBS ve Sınavlara Nasıl Çalışmalı,sbs ye nasıl hazırlanmalıyım,SBS’ye Nasıl Hazırlanmalı,Sbs ye Nasıl Çalışmalı,Sbs Programı Nasıl Olmalı,SBS’ye Hangi Derse Nasıl Çalışılmalı,SBS’ye Etkili ve verimli nasıl çalışılır hakkındaki bilgiler.

  SBS için Verimli Ders Programı Nasıl Hazırlanır ?

  Sbs sınavı yaklaşıyor değerli arkadaşlarım.Zamanını verimli kullanmak isteyen öğrenciler, öncelikle TV seyretmek, arkadaşlarıyla buluşmak kendine zaman ayırmak gibi uğraşlarla ders çalışmak arasında seçim yapmak durumundadırlar. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bunlardan hangisinin öncelikli olduğunun bireyce saptanmış olmasıdır. Ders çalışma programı yapmadan önce, zamanınızı nasıl kullandığınızı çok iyi bilmelisiniz. Burun için, bir not defteri edinmeli ve bu deftere, uyanma ile öğle yemeği arası, öğle yemeği ile akşam yemeği arası, akşam yemeği sonrası ile uyku arası neler yaptığınızı not etmelisiniz. Ancak bu saptamalarınız ışığında, kendinize uygun bir ders çalışma programı hazırlayabilirsiniz.

  Bir ders çalışma programı hazırlarken, şunlara dikkat etmelisiniz:

  * Ayları gösteren takvim edinmelisiniz.
  * Ders çalışmaya ayırmayacağınız günleri (tatil, bayram vs.) işaretlemelisiniz.
  * Kendinizi bir hafta gözlemlemeli, en çok hangi zamanlarda verimli ders çalıştığınızı saptamalısınız.

  Günlük program yaparken şu noktalara öncelikle yer vermelisiniz:

  * Uykudan uyanış saati
  * Kahvaltının bitiş saati
  * Okul ya da dershaneye gidiş geliş saatleri
  * Yolda geçen süre
  * Yemek için verilen aralar
  * Çalışma için ayırdığınız süreler (başlama ve bitiş saatleri)
  * Dinlenme, eğlenme, TV seyretme gibi uğraşlar için saptanan zamanlar
  * Tekrarlar için ayrılan zamanlar
  * Ev ödevlerine ayrılan zaman
  * Uykuda geçen süre

  Planlı Çalışma: Hangi dersi ne kadar ve ne zaman çalışabileceğinizi, zamanı en verimli şekilde nasıl kullanacağınız belirlemektir.

  En kullanışlı çalışma planı, haftalık çalışma planıdır. Bu planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, ders çalışmanızı engelleyecek etkenlerin en az olduğu saatleri saptamaktır.

  * Öğrencinin kendi kişiliğine en uygun çalışma yeri ve saati seçilmelidir.
  * Her ders için yapılması gereken ders yükü hesaplanmalı, en az “iyi” puan almak için ne kadar çalışılması gerektiği tahmin edilmelidir.
  * Öncelikle en zor gelen gunceldir.com dersten çalışmaya başlanmalı, bu ders için her gün belli bir çalışma süresi ayrılmalıdır. Başlangıçta zor gelen ders için en fazla süre ayrılmalı; derse karşı yeterli istek oluşturulmalıdır.
  * Ders çalışmak için belirli bir yer ayrılmalı ve bu yer çalışmanın dışında, başka hiçbir iş için kullanılmamalıdır. Eğer bu yerin başka işler için de kullanılma zorunluluğu varsa bazı ufak değişiklikler yapılabilir. Örneğin; yemek masasında çalışacaksa yemek yeme ve çalışma esnasında masaya farklı örtüler serilebilir.
  * Çalışma yeri, ders çalışmaya uygun olmalıdır. Örneğin: yatakta çalışmak yerine masa başı, kütüphane tercih edilir.
  * Ders çalışma miktarı konusunda kuralları belirlemek gerekir. Bu kurallar çalışılacak malzemeye ya da zamana göre ayarlanmalıdır. Örneğin “matematikten 10 yeni testi defterime çözmeden masadan kalkmayacağım. “veya “her gün 2 saat matematik çalışacağım…” gibi.
  * Öğrenci kısıldığı zaman çalışma yerinden ayrılmalıdır. Ama kendinize ayrılmadan önce küçük bir bölüm daha bitirmek ya da bir iki dakika daha masada kalmak şartını koymalısınız. Örneğin: 5 dakika daha çalışıp veya iki test daha çözüp su içmeye gideceğim… gibi.
  * Çalışma ortamı dikkat dağıtıcı öğelerden arındırılmalı ve çalışma için gerekli malzemeler hazır bulundurulmalıdır. Örneğin: Coğrafya çalışırken atlas ne kadar gerekli ise; aynı anda masada spor mecmuasının bulunması da o derece dikkati derse vermeyi güçleştirebilir.
  * Çalışma süresi yavaş yavaş artırılmalıdır. Dikkati 10 dakikada dağılan ve halay kurmaya başlayan bir öğrenciden bir saat masadan kalkmamasını beklemek gereksiz bir zorlama olacaktır.
  * Çalışma ve başarma hedefleri başlangıçta ulaşılabilecek düzeyde tutulmalıdır. Öğrenci kapasitesinin üzerinde çalışma yükünün altına girerse, sıkılıp programdan vazgeçebilir. Uyarıcı kontrolü geliştirmek zaman alan bir olaydır. Mantıklı bir planlama veya planda bazı değişiklikler yaparak programı sürdürmek, tamamen bırakmaktan daha iyidir.

  UNUTMA !

  Önceden ne kadar çalışacağını belirlemezsen çalışma sonunda çok az şey hatırlarsın ….

  Çalışma zamanı gibi çalışma yerinin de belli olması, verimli çalışma için gerekil koşullardan biridir. Çalışma yerinin sade döşenmiş iyi ısılmış sessiz bir yer olması iyi olur. Ne var ki, birçok ile bugün ancak tek bir odayı ısıtabildiği için ayrı bir çalışma odasına sahip olma imkanı pek az öğrenciye nasip olan bir lükstür. Bu durumda öğrenci oturma odasının belli bir köşesini çalışmak için ayırabilirse çok iyi olur. Bu çalışma yerinde ders kitapları, sözlük, atlas, ansiklopedi gibi yardımcı kaynaklar, cetvel, gönye gibi ders araçları elini attığı yerde bulabileceği şekilde yerleştirilebilir. Böyle düzenlenmesi çalışma ortama ile ders çalışma davranışı arasında bir çağrışım bağı kurulabilir ve her zaman ders çalıştığı yere oturan kişi ders çalışma davranışı arasında bir çağrışım bağı kurulabilir ve her zaman ders çalıştığı yere oturan kişi ders çalışma gereğini duyabilir. Yatarak divanda uzanarak çalışmayı gerektiren işlerin yürütüleceği yerler değildir. Ancak roman ya da gazete okumak, şiir ya da yabancı dilde sözlük listesi öğrenmek gibi etkinlikler kısa zaman aralıklarla ve gürültülü ortamlarda beklerken yapılabilecek işlerdir. Bu gibi zaman aralıklarının boş geçirilmeyip daha az bir zihinsel çalışmayı gerektiren okumalarla ve öğrenilenlerin tekrarlanması ile değerlendirilmesi yararlı olur.
 2. Ziyaretçi

  çok yardımcı oldu dostum teşekkürler
 3. Ziyaretçi
  cok tesekkurler gereklı notları aldım uygulayacagım ınsallahh
+ Yorum Gönder