+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Saç Modelleri Forumunda Saç Kremleri nedir nasıl kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Saç Kremleri nedir nasıl kullanılır
  Saç Kremleri hakkında  sa-kremleri-nedir-nas-l-kullan-l-r.jpgSaç Kremleri nedir nasıl kullanılır9.jpg


  Saç kremleri, saçın kimyasal yapısını etkileyerek arzu edilen saçın durumunu düzelten ürünlerdir. Saçların şampuanlar ile iyice temizlenmesinden sonra uygulanırlar. Saç kremleri olarak satılan ürünler bir belirsizlik gösterselerse de aslında temel 5 gurupta ele almak gerekir:
  Nemlendiriciler, tamir ediciler, asitlendiriciler, dolaşıklık gidericileri, ısı koruyucuları, parlatıcılar.
  Bu tür ürünlerin bir çoğu düşük pH veya içerdikleri maddeler dolayısı ile uzman kullanımı gerektirirler ve uzman salon veya enstitülerde kullanılırlar.
  Genel anlamda saç kremlerinin kimyasal yapıları şöyledir:

  Nemlendiriciler
  Bu ürünler içerdikleri humektan maddeler sayesinde nem tutucu olarak işlev görürler. Bu tip ürünlerin protein içermeleri gerekmez.
  Tamir ediciler
  Bu tip ürünler protein içerirler. Saç proteini olan hidrolize uğramış kertin içerirler. Bu protein düşük molekül ağırlıklıdır. Bu küçük molekül saçın kortks kısmına girebilir. Tamir edicilerin saçı kuvvetlendirmesi beklenir.
  Asitlendiriciler
  Saç üzerine asitli ortamların uygulanması kütikül tabakaının kapanmasına ve saçta parlak bir görünüme neden olurlar. pH değeri 2.5-3.5 olan ürünler bu amaçla kullanılırlar. Beta durumuna geçmiş hidrojen bağları, tekrar alfa durumuna geçerler. Hidrojen bağları saçların dayanıklılık ve elastisitede de önemlidirler. Eskilerden beri saç yıkanırken son çalkalama suyuna sirke veya diğer asitli maddelerin katılması bu amaçla uygulanmaktadır.
  Dolaşıklık gidericiler
  Bu amaçla kullanılan ürünlerin çoğu asitlendiriciler de kullanılan maddelere benzerler. Genelde pH''ları 2.5-3.5''dur. Saçların kütikül kısımlarını kapatarak dolaşmaların oluşumuna engel olur. Bazı polimer maddelerde kullanıldıklarında saç üzerinde tabaka oluştururlar ve saçın dolaşmasına engel olur.
  Isı koruyucaları
  Saç ısıdan etkilenen bir yapıya sahiptir. Isıdan koruyucu ürünler, sıcak kuru hava üfleyen saç kurutma makinelerinin ve sıcak bigudi kullanılmasının saçlara vereceği zararı azaltmak için kullanılırlar. Isıyı emme özelliği olan polymerler saç tellerini kaplayarak saçları ısıdan korurlar. Saçlara en büyük zararı veren ısıdır.
  Parlatıcılar
  Bu gruba giren ürünler kozmetik ürünlerdir. Çoğunlukla silikon türevleri içerirler. Dimetikone veya siklometikon en sık kullanılanlardır. Az miktarlarda bu maddelerin kullanılması saçların, ışık yansıtma özelliğini arttırır. Bu tip ürünler kıvırcıklanmayı engellemektede kullanılırlar.
  Ayrıca bu ürünler UV''ye karşı saçı koruyucu maddeler de içerebilirler.
  Bazı koşullarda saçlara yağ uygulaması, özellikle evlerde sık yapılan bir uygulamadır. Saçlı deri normal koşullarda yeterince yağ salgılar ve saçları korur. Doğal yağın yetersiz kaldığı durumlarda doğal saç yağına en yakın yağlı ürünler saçları yağlamakta kullanılırlar. Evlerde zeytinyağı ve badem yağı kullanılırsa da bu amaçla hazırlanmış ürünler daha insan yağına yakın özellikler taşır ve daha faydalı olur. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  İçerisinde birçok yabancı madde bulunan saç kremleri de, saça zarar verebilir. Yanlış kullanımda saça zarar verebilir. Saç kremini asla diplere bulaştırmayın aksi takdirde saç kökleri zayıflar, saç diplerinde kepek oluşmasına neden olur. Doğru kullanım; saç uçlarına uygulamaktır.
+ Yorum Gönder


saç kremi nasıl kullanılır,  saç kremi nedir,  saç kremi kullanımı,  saç bakım kremi nasıl kullanılır,  sac kremi nasil kullanilir,  saç balsamı nedir