+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Sigara bırakıldığında vücutta başlıca şu değişiklikler olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Sigara bırakıldığında vücutta başlıca şu değişiklikler olur
  Sigarayı Bırakmanın Faydaları  Sigara Bırakıldığında Vücutta Başlıca Şu Değişiklikler Olur:


  -20 dk. sonra tansiyon normale döner.
  -8 saat sonra Karbonmonoksit yani ekzos gazı seviyesi normale düşer.
  -24 saat sonra kalp krizi riski düşmeye başlar
  -48 saat sonra nikotin artık vücutta saptanmaz tat ve koku alma
  duygusu artmıştır.
  -72 saat sonra solunum yolları gevşediği için nefes almak
  kolaylaşır,vücut enerjisi artar.
  -2 hafta ile 3 ay sonra dolaşım düzelir yürümek kolaylaşır.
  -3-9 ayda öksürük ve nefes darlığı düzelir,akciğer işlevi %5-10 oranında artar.
  -5. Yılda kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner
  -10.yılda akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner .Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.
  Sonuç olarak önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:
  -Zararı kesinlikle ispatlanmış olan sigara ve benzeri ürünlerin kullanımı mutlaka terk edilmelidir. Sigara ne kadar erken bırakılırsa kişiye verdiği zarar daha az olacaktır.
  -Sigarayı bırakmak zor değildir. Sağlık merkezimizden yapılan akupunktur ve aşı sayesinde sigaradan uzaklaşmanız kolaylaşır. Aşının amacı vücutta birikmiş olan nikotin daha erken atılmasını sağlamak amacını taşımaktadır. Sigara bırakmak için size verilmiş olan damlayı günde dört kez 5-10 damla almanız gerekmektedir. Canınız çekilmez düzeyde sigara istediği takdirde 5 damla dilinize dökerek alabilirsiniz. Tabii her şeyden önemlisi bunu gerçekten istemektir. Günümüzde nikotin sakızları veya vücuda yapıştırılan bantlar nikotin kesilme belirtilerini azaltarak sigaranın bırakılmasını kolaylaştırmaktadır.
  -En önemlisi sigaraya hiç başlanılmamasıdır. Sigara kullanımı 10-18 yaşları arasında özenti ile başlamaktadır. Buna mani olunmalı, aile içinde ,okulda veya yapılan eğitim çalışmaları ile çocuklar ve gençler bu konuda bilinçlendirilmelidir.
  -Sigara dumanından pasif etkilenme nedeniyle, sigara içmeyenleri korumak amacıyla kapalı yerlerde sigara içilmemelidir.
 2. Zarafet
  Üye

  Sigara içiyorsanız, sağlığınızı geliştirmek, yaşam kalitenizi arttırmak ve yaşam sürenizi uzatmak için yapabileceğiniz en güzel şey sigarayı bırakmaktır. Sigara içenler kadar pasif içicileriçinde kanser riski yüksektir.
+ Yorum Gönder


sigara bırakıldığında vücuttaki değişiklikler,  sigara bırakıldığında neler olur,  sigara bırakıldığında,  sigaranın bırakılması,  sigara bırakıldığında vücutta neler olur,  sigara bırakılırsa ne olur