+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Kalp Hastalıkları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalp Hastalıkları Nelerdir
  Kalp Hastalıkları Nelerdir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kalp Hastalıkları Hakkında Bilgi


  Kalbin işleyişini, yapısını etkileyen birçok kalp - damar hastalığı var. Bunlar şöyle:


  • Koroner damar hastalıkları (kalp krizi gibi)

  • Kalp ritim bozuklukları ya da aritmi

  • Kalp kapağı hastalıkları

  • Doğuştan gelen kalp hastalıkları

  • Kalp yetmezliği

  • Perikard hastalıklar

  • Aort hastalıkları ve Marfan sendromu

  • Damar hastalıkları

  Kalp ve damar hastalıkları özellikle erkek ölümlerinde yaygın nedenlerden. Kalp hastalıklarını engellemek için hastalıklara dair bilgi sahibi olmak önemli. Kardiyovasküler sağlık sorununuz varsa üzülmeyin. Eskisinden daha sağlıklı, daha hareketli yaşamanız mümkün.

  Koroner damar hastalıkları

  Koroner damar hastalıkları kalbe bağlı atardamarların daralmasıyla ilişkili. Atardamarın işlevi kritik: kalbin yaşaması için gereken oksijeni o sağlıyor.

  Kalp ritim bozuklukları ya da aritmi

  Kalp enteresan organ vesselam. Atışı, hatta ritmi bile düzenli. Dakikada 60 ile 100 vuruş düşünürsek günde 100,000 vuruş eder. Yorulmadan ara vermeden. Ancak kalbin ritmi bazen yoldan çıkıyor. Ritmin şaşmasına aritmi deniyor. Eşit olmayan kalp vuruşları kalp atışının çok hızlı, çok yavaş, kısaca düzensiz olmasına yol açıyor.

  Kalp yetmezliği

  Kalp yetmezliği terimi kulağa korkunç gelebilir ama hemen paniklemeyin. Kalbinizin mesaisi henüz bitmedi. Sadece pompalaması gerektiği kadar kan pompalamıyor.

  Kalp kapağı hastalıkları

  Kalp kapağı kalp odacıklarının çıkışlarında bulunur. Dört odacıktan herbirinin çıkışında bir kapak var. Bu kapakların görevi kanın kalp içinde tek yönde akmasını sağlamak. Mitral kapak prolapsusu, aort darlığı, mitral kapak darlığı kalp kapağı hastalıklarına verilebilecek örneklerden.

  Doğuştan gelen kalp hastalıkları

  Doğuştan gelen kalp hastalıkları doğumdan önce kalpte ya da damarlarda oluşan bir tür hasar. Her 1000 çocuktan sekizi bu dertten mustarip olarak dünyaya geliyor. Doğuştan gelen kalp hastalıkları adı sizi yanıltamasın. Hastalık çoğunlukla anne karnında oluşuyor. Çocuklukta, hatta yetişkinlikte ortaya çıkma ihtimali de var.

  Hamilelik sırasında bebekte bu tür hastalıkların gelişmesi kalıtımla ilgili olabilir. Bebeğin anne karnındayken sigara, alkol, uyuşturucu ve ilaçlara maruz kalması da suçlular arasında.

  Kardiyomiyopati

  Kardiyomiyopati kalp kaslarının bozukluğuyla ilişkili bir sağlık sorunu. Tedavi edilmezse kardiyomiyopati zamanla daha kötüye gidebilir. Kalp yetmezliği ve ritim bozukluğuna neden olabilir.

  Perikard hastalıklar

  Kalbi saran zarlardaki iltihaplanmaya perikard hastalıklar deniyor. Enfeksiyon kaynaklı olmakla birlikte çok sık rastlanan bir sağlık sorunu değil.

  Aort hastalıkları ve Marfan sendromu

  Aort kalpten çıkan, vücuda kan dolaşımı yoluyla oksijen dağıtan vücuttaki en geniş atardamar olmasıyla ünlü. Aortta oluşan sorunlar damarın genişlemesine, hatta yırtılmasına neden olabilir. Sorun gelecekte hayati tehlikeye yol açabilir. Sıralayalım:

  • Damar tıkanıklığı (damarların daralması)

  • Yüksek tansiyon (kan basıncının yüksek olması)

  • Marfan sendromu gibi genetik sorunlar

  • Yaralanma

  • Bağ doku hastalıkları (damar duvarlarının dayanıklılığını etkiler), deri sertleşmesi, cam kemik hastalığı, polisistik böbrek hastalıkları, Turner sendromu gibi sağlık sorunları

  Aort hastalığınız varsa deneyimli kardiyovasküler uzmanlarından ve cerrahlarından oluşan bir ekip tarafından tedavi edilmelisiniz.

  Diğer damar hastalıkları

  Damar hastalıkları dolaşım sistemini etkileyen herhangi bir sorunla ilişkili olabilir.
  Atardamar hastalıkları, beyin damarlarındaki kan akışını etkileyen hastalıklar buna örnek.

+ Yorum Gönder