+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Kalp Yetmezliği Nasıl Anlaşılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalp Yetmezliği Nasıl Anlaşılır
  Kalp yetmezliği nasıl anlaşılır kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kalp Yetmezliği Nasıl Anlaşılır Hakkında Bilgi

  Öncelikle şunu söyleyelim. Kalp yetmezliğinin bazen hiç belirtisi olmaz. Bazı kişilerde aksine, çok fazla belirti olabilir. Belirtiler birden gelebilir, günlerce kendini göstermeyebilir. Bu tamamen size bağlı. Kalbinizi, bedeninizi yormanız belirtilerin düzeyini etkiler. Sık karşılaşılan kalp yetmezliği belirtilerine bakalım:

  Şişkin akciğer: Spor ya da egzersiz sırasında nefesiniz daralıyorsa, dinlenirken veya yatarken nefes almakta zorlanıyorsanız akciğerlerinize sıvı dolmuş olması muhtemel. Bunun sorumlusu zayıflayan kalbiniz. Kalp yetmezliğinin neden olduğu akciğer şişliği kuru öksürüğe, hırıltıya da neden olabilir.

  Sıvı veya su tutulması: Kalp yetmezliğiniz varsa kalbiniz böbreklerinize daha az kan pompalar. Bu da sıvı tutulmasına neden olur. Sonuç: şişkin ayak bilekleri, şişkin bacaklar, şişkin karın ve kilo artışı. Bir de, sıvı baskı yaptığı için geceleri sık sık tuvalete çıkma isteği duyacaksınız. Karnınızdaki şişkinlik mide bulantısına ve iştah kaybına da yol açabilir.

  Baş dönmesi ve yorgunluk: Temel organlara pompalanan kanın az olması yorgun hissetmenize neden olur. Kanın beyne az pompalanması baş dönmesine, sersemlik hissine yol açar.

  Hızlı veya düzensiz kalp atışları: Kalp yetmezliği durumunda kalp bunu fark edip beyne ve diğer organlara daha fazla kan pompalamaya çalışır. Bu süreçte ekstra güç harcanır; kalp atışları hızlanır, aritmi oluşabilir.

  Kalp yetmezliğiniz varsa bu belirtilerden birini veya tümünü yaşamış olabileceğiniz gibi, hiçbirini gözlemlememiş de olabilirsiniz. Belirtiler kalbinizin ne kadar dayanıklı olduğuna göre değişebilir

+ Yorum Gönder