+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Kalp Krizi Kapıyı Kaç Defa çalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalp Krizi Kapıyı Kaç Defa çalar
  Kalp krizi kapıyı kaç defa çalar kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kalp Krizi Kapıyı Kaç Defa Çalar Hakkında Bilgi

  Sıklıkla birkaç dakikadan daha uzun süren, bazen gidip gelen ve göğsün ortasında hissedilen oldukça şiddetli basınç, dolgunluk hissi ya da ağrı kalp krizi için tipiktir. Ağrı kola (genellikle sol), çene ve boyna yayılabileceği gibi sırta da vurabilir. Bazen hazımsızlık hissi, bulantı, kusma eşlik edebilir. Nefes darlığı ve soğuk terleme ile de sıkça karşılaşılır.

  Tüm bu emareler akla kolayca kalp krizini getirir. Ancak unutmamak gerekir ki hiçbir belirti olmaksızın da kalp krizi geçirilebilir. “Sessiz kalp krizi” olarak adlandırılan bu durum her 4 krizden birinde görülecek kadar sıktır ve çoğunlukla şeker hastalarında ortaya çıkar.

  Her Göğüs Ağrısı Kalp Krizi mi?

  Kalple ilgili olsun ya da olmasın, kalp krizi dışında da göğüs ağrısı nedenleri vardır. Damarların tam tıkanmadığı, ancak kan akışının ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda da göğüs ağrısı hissedilir.
  Süresi krize nispeten daha kısa olan bu ağrı “anjina” adını alır ve kalpte kalıcı hasar bırakmaz. Yine de ilerleyen bir kalp hastalığının belirtisi olduğundan acil hekim değerlendirmesini zorunlu kılar. Kalp dışında göğüs kaslarına, yemek borusuna ve akciğerlere bağlı ağrılar da göğüs ağrısı şeklinde tezahür edebilir.

  Belirtilerin şiddeti ile olayın ciddiyeti arasında her zaman paralellik bulunmaz. Dolayısıyla tablo hafif ya da bulanık dahi olsa acil hekim desteği gerektirir.

  Ölüm Kaçınılmaz mı?

  Krizi takip eden dakikalar, sağ kalma ihtimalini belirleyen altın değerindeki zaman dilimini oluşturur. Çok kısa sürede acil servise ulaştırılan ve yeterli tıbbi müdahale uygulanan hastalarda sağ kalım %90’lar civarındadır.
  Kaybedilen hastaların çoğunda oluşan kalp kası hasarı aşırı düzeydedir. İyi bir bakım ve kriz sonrası hayatta özenli tıbbi tedavi ile hastaların çoğunluğu rahat bir hayat idame ettirebilir.

  Kalp krizi sonrası ortaya çıkabilecek olumsuz tablolar arasında kalp yetmezliği, ritim bozuklukları ve yineleyen krizler sayılabilir.

  Krizin Gelişi Engellenebilir mi?

  Kişiyi kalp krizi açısından aday hale getiren bir takım risklerden bahsetmek mümkündür.
  Ailede erken yaşta (erkekte 55, kadında 65) görülen kalp hastalığı öyküsü ve erkek cinsiyet gibi değiştirilemez risklerin ortadan kaldırılması söz konusu olmasa da, en azından dikkatli olunması gerektiğini akla getirir. Kontrol edilebilir riskleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  Şeker hastalığı ve hipertansiyon uygun tedavi ile kontrol altında tutularak,

  Sigara içimi tamamen terkedilip, sigaralı ortamlarda dahi bulunmayarak,

  Yüksek kolesterol ve şişmanlığın iyi ayarlanmış diyet uygulamaları ve gerektiğinde ilaç tedavisiyle kontrol altına alınması ile,

  Yetersiz fiziksel aktivite yerine planlanmış egzersizlerle kalp krizi riski önemli ölçüde azaltılabilir.

  Bazen sessiz de yaklaşsa, kalp krizinin sıklıkla uyarı ziline bastığını ve yerinde müdahalelerle dramatik sonuçlardan uzak kalınabileceğini unutmayalım.

+ Yorum Gönder