+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir
  kısaca orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Orta kulak iltihabı belirtileri

  Orta kulak, kulak zarından sonra gelen kısımdır. Orta kulak iltihabı çok sık karşılan bir durumdur. Küçük çocukları en sık doktora getiren enfeksiyon sebeplerinden biri orta kulak iltihabıdır.

  Orta kulak boşluğunda sıvı birikmesi olarak bilinen orta kulak iltihabı, ateş ve ağrı gibi ani belirtilerle kronik hale gelebilen bir hastalıktır. Beş yaşın altındaki çocuklarda da sıklıkla görülen orta kulak iltihabı; genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ya da enfeksiyonlu bir şekilde basınç değişikliklerine maruz kalındığında (uçak seyahati, yükseğe çıkma ya da dalma) meydana gelir. Son altı ay içinde üç veya son bir sene içinde dört orta kulak iltihabı atağı geçiren çocukların, antibiyotik tedavisine rağmen ilk 72 saat içinde şikayetlerinin devam etmesi, tedavi başarısızlığı olarak tanımlanır.

  orta-kulak-iltihabi.jpg


  Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

  Orta kulak iltihabının en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrı hissi, eğilirken ya da otururken değişir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak ağrı da artar. Dik otururken bu ağzı azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelendiğinde ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da yeşilimsi renkte akıntı meydana gelir.[U] Diğer belirtileri işitme kaybı ve ateş yükselmesidir. Basınç artışı olduğundan, kulakta dolgunluk hissi uyanır. Ayrıca bebeklerde huzursuz olma, beslenme zorluğu gibi problemler de ortaya çıkar.
 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Orta Kulak İltihabının Belirtileri

  Orta kulak iltihabı günümüzde çok fazla rastladığımız hastalıklardan bir tanesidir. Kişiye büyük acılar yaşatan orta kulak iltihabının en büyük belirtisi kulakta şiddetli ağrıdır. İşitme kaybına ve aşırı ateşlenmeye sebep olan ortakulak iltihabı kulakta şişlik hissi vermektedir. Eğer bir bebekse ortakulak iltihabına yakalanan, derdini anlatamaz ama anne veya baba hemen anlar, çünkü bebek çok huzursuz olur ve beslenemez. Ağrı eğilirken şiddetlenir, otururken daha hafifler

+ Yorum Gönder