+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Diyaliz hastalığı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Diyaliz hastalığı nedir
  diyaliz hastalığı nedir kısaca 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye  Kısaca Diyaliz hastalığı nedir


  Diyaliz, böbrek yetmezliği olan insanlarda, vücutta birikmiş olan fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir membran (zar) aracılığıyla temizlenmesi işlemine denilmektedir
  Ayrıca sürekli bilgisayar başında oturarak zamanını harcayan kimselere de aşağılamak amacıyla söylenen de bir sözdür: 'diyalize bağlanmak'.
  Diyaliz teknolojisinde sağlanan gelişmeler, diyalize girenlerde öncelikle yaşam süresini uzatmış daha sonra da yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır. Türkiye'de de 2005 sonu sayılarıyla yaklaşık 35.000 kişi yaşamlarını diyaliz tedavisiyle sürdürmektedir.
  Santrifüzleme ile ayrılamayan, çökmeyecek kadar çok küçük tanecikleri (kolloitler, çapları 1-100 nm arasında değişen tanecikler) içeren sıvı-katı karışımları ayırmak için "dializ" işlemi uygulanır. 3. CAVİDAN
  Devamlı Üye
  Hemodiyaliz makinasından geçirilerek süzülmesi işlemidir. Bu süzülen kan daha sonra tekrar damara verilir. Diyaliz teknolojisinde diyalize girenlerde öncelikle yaşam süresini uzatmış daha sonra da yaşam kalitesinin artması sağlanmıştır.
+ Yorum Gönder