+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Baş ağrısının nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Baş ağrısının nedenleri nelerdir
  kısaca baş ağrısının nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Baş ağrısının nedenleri


  Baş ağrıları, kronik ve akut baş ağrıları olarak ikiye ayrılırlar ve bu ağrıların birçok sebebi olabilir. Akut olarak ortaya çıkan baş ağrıları genellikle geçici ve oldukça kısa süreli olurken, kronik baş ağrıları çoğunlukla belirli bir hastalık nedeniyle görülür ve çok daha sancılı olurlar.

  Yorgunluk, uykusuzluk, sinir bozukluğu veya günlük olağan stres nedeniyle görülebilen akut başağrılarının temel nedeni, beyin çevresindeki kılcal damarlarda veya sinüslerde meydana gelen bir hacim veya basınç değişikliğine bağlanabilir. Tedavi gerektiren göz hastalıklarının büyük çoğunluğunun da baş ağrılarına neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Ancak eğer baş ağrısı bir göz hastalığından kaynaklanıyorsa, buna sıklıkla gözlerde de birtakım belirtiler eşlik ediyor. Ayrıca, ilaç tedavileri sırasında görülen yan etkilerin arasında, çoğunlukla ilk sırayı baş ağrıları alıyor.

  Kronik baş ağrıları ise, migren veya sinüzit gibi sık görülen hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi, menenjit veya beyin tümörleri gibi çok daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle eğer sürekli ve şiddetli baş ağrısına mide bulantısı, kusma, şiddetli halsizlik, baş veya boyunun
  belirli bir bölgesinde hassasiyet gibi belirtiler eşlik ediyorsa, mutlaka bir doktora danışmakta fayda var.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Baş ağrısı, toplumda en fazla şikayet edilen rahatsızlıkların maalesef başında yer alamktadır. Birçok farklı sebebe bağlı olarak görülebilen baş ağrısı genellikle genç nüfusu etkisi altına almış vaziyettedir. Uluslararası Baş Ağrısı Derneği, teşhis ve tedaviyi kolaylaştırmak amacıyla baş ağrılarını birincil ve ikincil olmak üzere iki temel gruba ayırdı. Gerilim tipi ağrı, migren ve küme tipi (cluster headache) ağrılar, birincil baş ağrıları grubuna girer. Beyin içerisinde meydana gelen bir olaya veya hastalığa eşlik eden ikincil tipteki baş ağrılarının en sık sebepleriyse beyin tümörleri, beyin içi kanamalar veya beyin ya da zarlarının iltihaplarıdır (ensefalit-menenjit). Yüz sinirlerinin iltihaplanması veya sıkışması gibi sebepler de baş ağrısına yol açan diğer durumlardır.  Baş ve boyun bölgesini etkileyen çeşitli hastalıklar baş ağrısı yapabilir. İkincil baş ağrısı denenbu duruma yol açan birçok hastalık vardır. Geçirilmiş kafa ve boyun travmaları (darbeler) bu bölgedeki kemik, kıkırdak veya sinirler de hasara yol açarak kronik, yani uzun süreli baş ağrıları oluşturabilir. Beyin damarlarındaki tıkanıklıklar, kanamalar veya yapısal bozukluklarda olası ağrı kaynağıdır. Beyin tümörleri veya kafa içi basıncın artması da şiddetli ağrıyapabilir. Beyin veya beyni kaplayan zarların iltihaplanması (ensefalit-menenjit) ağrı sebepleriarasındadır. Kan basıncında artma (hipertansiyon) çoğunlukla ensede başlayan şiddetli ve sürekli bir ağrı yapar. Göz, burun, kulak veya sinüslerleilgili çeşitli hastalıklar da baş ağrısı şeklindekendilerini gösterebilirler.

  Uzun süren veya daha önce kişinin alışık olmadığı şekilde başlayan baş ağrılarının dikkate alınması gerekir. Uzun süreli (kronik) ağrıların kaynağında yüksek tansiyon, tiroid hastalıkları gibi hastalıklar veya beyin damarlarıyla ilgili sorunlarbulunabilir. Hatta baş ağrısı, beyin tümörlerininilk belirtisi dahi olabilir. Ani başlayan ağrılar beyin içi kanamanın veya beyindeki bir iltihabi olayın erken belirtisi olabilir. Eğer daha önce karşılaşmadığımız bir baş ağrısı başladıysa, ağrısıuzun sürüyorsa veya alışık olduğumuzdan farklıbir şekle bürünüyorsa, bulantı ve baş dönmesiyle birlikte oluyorsa mutlaka dikkate alınması gerekir. Bu durumlarda konunun uzmanına en kısa sürede başvurmak, altta yatan sebeplerin bir an önce teşhis edilmesi ve ağrını etkin tedavisi açısından önemlidir. Teşhis için tüm vücut muayenesine ek olarak, çeşitli kan tetkikleri de yapılır. Altta yatan önemli sebeplerin teşhis edilebilmesiiçin çoğunlukla beyin tomografisi (CT) önerilir. Tereddütte kalınan durumlarda beyin manyetikrezonans (MR) tetkiki yapılır. Tedavi esas olarakaltta yatan nedene yönelik uygulanır. Çeşitli ağrı kesiciler, anti-depresanlar ve steroidler tedavide kullanılan ilaçlar arasındadır.

+ Yorum Gönder