+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Bayılma nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bayılma nedenleri nelerdir
  kısaca bayılma nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Bayılma nedenleri

  Bayılma, kan basıncının düşmesi sonucunda beyne giden kan akımının azalmasından kaynaklanan geçici bilinç kaybı. Bayılma, genellikle yüz renginin solması, bulantı ve terlemeyle başlar; bunu göz bebeklerinin irileşmesi, esneme, derin ve hızlı soluk alıp verme, kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler izler
  . Genellikle bir dakikadan az, bazen de birkaç dakika kadar süren baygınlığın hemen ardından baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, sinirlilik ve halsizlik başlayabilir. Korku, bunaltı, şiddetli ağrı, kan kaybı ve yorgunluk, bayılma eğilimini artıran başlıca etkenlerdir.

  Aort darlığı, kalp yetmezliği, kan şekerinin azalması gibi birtakım organik bozukluklar ya da hastalıklar genellikle bayılmaya yol açtığı gibi, otonom sinir sistemi bozuklukları, kan hacmi yetersizliği, dolaşımın sinir sistemince denetlenmesini etkileyen çeşitli ilaçların alınması ve başka rahatsızlıklar, aynca ayağa kalkıldığı anda kan basıncının birdenbire düşmesi de çoğu kez bayılmaya neden olur. Geçici tansiyon düşüklüğü, boyun atardamarlarının (şahdamarı) genişlemiş bölümündeki (şahdamarı sinüsü) basınca duyarlı sinir uçlarının uyarılmasından da kaynaklanabilir. Bu sinir uçlarının uyarılmasıyla kalp atımı yavaşlar, kan damarları genişler ve sonuçta kan basıncı düştüğü için beyne giden kan akımı azalacağından kısa süreli bir bilinç kaybı görülür. Ancak bu bayılmada, olağan bayılmalardan farklı olarak, önce renk solukluğu, bulantı ve terleme görülmez. Bu tür bayılma, genellikle şahdamarı sinüsünü sıkıştıran dar giysi yakası, başın yana döndürülmesi, yutkunma, hatta tıraş olurken bu atardamar sinüsüne bastırılması gibi dış basınçlardan kaynaklanabileceği gibi, hiçbir neden yokken kendiliğinden de ortaya çıkabilir. Şahdamarı sinüslerinden birine bastırıldığmda kişinin bayılması, boynun öbür yanındaki şahdamarı ya da omur atardamarının daralmış olduğunu gösterdiği için, bu tür bayılmalar tanıda hekime yardımcı olur. Bayılma nedir, bayılma nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verdik.

+ Yorum Gönder