+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık Bilgileri - Haber Forumunda Yüksek tansiyon hastalarına öneriler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yüksek tansiyon hastalarına öneriler
  Yüksek Tansiyon Hastalarına


  Aşırı sıcakların geri gelmesi, hipertansiyon hastalarının sağlığını olumsuz etkiliyor. Hipertansiyon, kan basıncının sağlık açısından sakıncalı olan değerlere yükselmesiyle ortaya çıkıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Heper, hipertansiyonda, kan damarlarının kan basıncını ayarlama görevini yapamadığını belirterek, ısı artışlarına karşı hastaların sık sık duş almasını önerdi.

  Hipertansiyon ısı ayar mekanizmalarının çalışmasını bozan en önemli dolaşım sistemi hastalıklarından biri. Bu nedenle ısı artışına bağlı olan sorunlar, hipertansiyonlularda çok daha sık görülüyor. Dr. Cem Heper, hipertansiyon hastalarının her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri doktorlarından öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

  GÜNEŞ GİDİNCE EGZERSİZ YAPIN
  Hipertansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda laması gereken önlemleri anlatan Dr. Cem Heper, bunları şöyle sıraladı:

  - Terlemeyi önlemeyen hafif ve pamuklu giysiler giyin
  - Bol sıvı almaya özen gösterin
  - Özellikle öğle saatlerinde açık havada güneş altında kalmamaya çalışın
  - İlaçlarınızı düzenli kullanın
  - Akşam veya sabah serinliğinde düzenli egzersizlerinize devam edin
  - Sık sık duş almaya özen gösterin

  AŞIRI SICAKLARDA İLAÇLARI AKSATMAYIN
  Kan basıncının ani yükselmelerinde en yakın acil servise veya hastanın hekimine ulaşılması son derece önem taşıyor. Zaman kaybetmek, istenmeyen olaylara neden olabiliyor. Bilinçsiz kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar, kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi hayatı tehlikeye sokucu sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var.

  Hastanın taşınması veya gelecek ilk yardım beklenirken serinletilmesi ve dinlendirilmesi en iyi yardımdır. Isı artışı olan günlerde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşıyor. İlaç yeterli gelmiyorsa, hekimin hastayı değerlendirmesi ve tedavisini bulgularına göre ayarlaması gerekiyor.

  ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİ DE ZARARLI
  Kullanılan ilaçlar ile hipertansiyon arasında yakın bir ilişki var. Hipertansiyonu oluşturan mekanizmalara göre hastalık 3 gruba ayrılıyor:

  1-Su tutulumunun ön planda olduğu hipertansiyon
  2-Sinirsel etkinlik artışının ön planda olduğu hipertansiyon
  3- Hem su tutulumunun, hem de sinirsel etkinlik artışının bir arada olduğu hipertansiyon.
  Su ve tuz atılımının arttığı havalarda, su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananların dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Cem Heper, “Bu gruptan ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmeleri özellikle önemlidir. Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki düşmeler sıvı kaybının fazla olduğunu gösteren son derece önemli bulgulardır. Bu durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız önemli” diye konuştu.

  Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, hipertansiyon hastalarının sıcağa uyum yeteneklerinde azalmaya yol açacağı için yarar yerine zarar getirebiliyor. Sinirsel mekanizmalı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği yanıtlar çok farklı olabiliyor.

  Ani tansiyon düşmeleri gibi, ani tansiyon fırlamaları görülebiliyor. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyük. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının, her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri hekiminden öğrenmesi gerekiyor.
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Tansiyonu normal bile görünse herkesin dikkat etmesi gereken şeyler var. Kilo çok önemli çünkü kilo artıkça tansiyonda artar. Öncelikle yapılması gereken; kiloları kontrol altına almak. Daha çok hareket tansiyonun düşmesine ve yükselmemesine yardım eder.
+ Yorum Gönder