+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda At Nalı Böbrek hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  At Nalı Böbrek hastalığı
  At Nalı Böbrek hastalığı

  Böbreklerde görülen bir füzyon (birleşme) anomalisidir. Diğer füzyon anomalilerine göre daha sık görülür. Böbrekteki bu doğuştan anormallikte böbrek orta çizgisiyle alt kutuplar arasında parankimal bir istmus (daralan bir bölge) vardır. İki böbrek birleşmiş ve at nalı şeklinde tek böbrek halini almıştır.
  Bu anomalide; böbreklerle idrar torbası (mesane) arasında yer alan üreterler bu istmus’un önünden ve iç-yanından geçer. Bu nedenle ikincil tıkanmalar meydana gelir. Üreterden idrar geçişi zorlaşmıştır.

  At nalı böbreklilerin üçte birinde herhangi bir sorun çıkmaz. Kişi hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam eder. Hatta bu durum başka bir nedenle ultrason vs yapılmadıkça öğrenilemez.

  Üçte bir olguda hidronefroz gelişebilir. İdrar daralan üreterden geçemez ve böbrek büyür. Sadece bu durumda böbrek fonksiyonları tam olarak bozulur.
  Bu durum hayli tehlikelidir. Acilen ameliyat yapılıp düzeltilmezse böbrek kaybedilebilir.

  Diğer üçte bir olguda ise sadece kişinin arkaya doğru aşırı hareketinde (belin arkaya doğru hareketinde) şiddetlenen karın ağrısı olur. Bu kişilerde de bazen ameliyat gerekebilir.
  At nalı böbreği olanların dikkat etmesi gereken en önemli husus travmadır. Özellikle karına gelecek yumruktekme ve diğer travmalar çok ciddi sonuçlara yol açabilir.
  Ameliyatla tedavide böbrekteki daralan bölge (istmus) çıkartılır ya da böbreğe yeniden pozisyon verilir. Bu ameliyatların ortak amacı üreterden idrar geçişini rahatlatmaktır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Sizinde bildiğiniz gibi sağda ve solda olmak üzere iki böbreğe sahibiz.Fakat at nalı böbreği yapışık böbrekli yani ikiz böbrek olarak bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


at nalı böbrek hastalığı,  at nalı böbrek,  atnalı böbrek hastalığı,  atnalı böbrek,  at nalı hastalığı