+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Çok Şeker ve Tatlı Yemek Şeker Hastalığı Yapar mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Çok Şeker ve Tatlı Yemek Şeker Hastalığı Yapar mı
  Çok Şeker ve Tatlı Yemek Şeker Hastalığı Yapar mıTıp dilinde “diabetes mellitus” denen hastalığa şeker hastalığı denmesinin nedeni, vücudun şeker kullanımındaki bozuklukla ortaya çıkmış olmasıdır. Şekerle, hastalığın ilişkisini anlamak için şekerin vücudumuzda nasıl kullanıldığını bilmek gerekir.

  Şekerin vücutta kullanılması : Nişastalı ve şekerli besinler yendikten sonra sindirilir ve meyvelerde bulunan basit şekerler şeklinde kana geçer. Sindirim aygıtına şeker ve nişastalı maddelerin girmesi, pankreas denilen organımızı uyararak “insulin” adı verilen bir hormonun salgılanmasını sağlar. Bu horman şekerin hücre içine girerek karaciğerde saklanmasına, parçalanarak vücut tarafından kullanılmasına yardımcı olur. Normal durumda kandaki şeker miktarıyla, salgılanan insulin hormonu miktarı dengelidir. Böylece, yediğimiz şeker ve nişastalı besinlerden sindirim sonucu oluşan şeker kanda durmaz, bir kısmı karaciğerimizde yedek olarak tutulur, kalanı hücrelerde parçalanarak enerjiye ya da yağa çevrilir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Çok şeker yemek ve çok tatlı yemek evet sağlığa zararlıdır. Şeker hastalığa yapma ihtimalide yüksektir. Bir diğer zararı da dişlerdir. Dişlerin ağrımasını ve çürümesine büyük yol açar.
+ Yorum Gönder