+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Sağlıklı İnsan Nasıl Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sağlıklı İnsan Nasıl Olur
  Sağlıklı İnsan Nasıl Olmalıdır

  Amerika’daki yetişkinlerin 1/3′ünden fazlası sağlıksız bir kiloda ve kilo fazlası nedeniyle belli hastalıklara yakalanma risk-leri daha yüksek.

  Vücut ağırlığı beş sınıfa ayrı-lır: zayıf, normal, kilolu, obez ve morbid (hastalıklı) obez (en şişman sınıf).
  Normal – kabul edilebilir -kilodaki insanlar dışında kalan-ların, daha fazla sağlık sorunuyla karşılaşabildiklerine dair bilimsel bulgular olduğu için bu sınıflan-dırma sistemi yaratılmıştır.

  Örneğin, kilolu, obez veya morbid obez olmak, tip 2 diyabete yakalanma ve yük-sek kan basıncı riskini artırır. Ne kadar kilolu olursanız o kadar risk altındasınız demektir. Ek olarak, diyabet veya yüksek kan basıncı, kalp hastalığına yakalanma ve inme riskini de artırabilir.

  Kilolu muyum?

  Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu, vücut kitle indeksinizi hesaplamaktır. Boy-kilo çizelgelerini kul-lanmak da diğer bir yöntemdir. Bu yöntemler genellikle iyi yol gösteri-cilerdir ancak kusursuz değillerdir. Örneğin, kas yağdan daha ağırdır; dolayısıyla, çok formda olmanıza rağmen, boyunuza karşılık gelen kilo çizelgelerinin en tepelerinde bir kiloda olabilirsiniz.

  “ELMA” mıyım, “ARMUT” mu?

  Yalnız kilonuz değil, vücut şekliniz de risk konusunda belirleyicidir. Eğer varsa, kilo fazlanızın vücudu-nuzun neresinde biriktiği önemlidir.

  Eğer bel çevrenizde, karın böl-gesinde kilo fazlanız varsa (ki bu durumda vücudunuz elmaya ben-zer bir görünüme sahip olur), kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı ve diyabet riskiniz daha yüksektir.

  Aksine, kilo fazlanız belden aşağı bölgede, kalçada, popoda ve üst bacaklarda ise (ki bu durumda vücudunuz armuta benzer bir görünüme sahip olur), hastalık riski daha düşüktür. Elma şeklindense armut şeklinde bir vücuda sahip olmanın neden daha iyi olduğuna dair bazı teoriler vardır, ancak konu hâlâ gizemini koru-maktadır.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Sağlıklı bir insan olmak istiyorsak en başta uykumuzu iyi almalıyız. Uykunun yanında meyve sebze tüketimi ve sporunda önemi büyük tabi ki.
+ Yorum Gönder


sağlıklı insan nasıl olur,  sağlıklı bir insan nasıl olur,  sağlıklı insan nasıl olmalı,  sağlıklı insan,  sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır,  bir insanın sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır