+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Fil Hastalığı Neye Denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fil Hastalığı Neye Denir
  Fil Hastalığı Neye Denir


  Fil hastalığı, ipliksi yuvarlak solucanların (Wuchereria bancrofti ve Brugia malayi) sebep olduğu, özllikle tropikal bölgelerde görülen bir hastalıktır. Yetişkin solucanlar, vücudumuzun savunma mekanizmasının çok önemli bir parçası olan ve kan ile dokular arasındaki sıvı dengesini sağlayan, lenf sistemindeki düğümlere ve lenf damarlarına yerleşirler. Bu bölgelerde 4-6 yıl süren bir kuluçka dönemi geçirirler ve bir yandan da, kanda dolaşmaya başlayan milyonlarca larva üretirler. Bu sırada, lenf dolaşımındaki sıvı akışını engelleyerek, ödem oluşmasına sebep olurlar. Zaman içinde bakteriyel enfeksiyon kapan deride ödem gelişir ve bu bölgelerde anormal şişlikler oluşur. Bu şekilde şişmiş ayak ve bacakların bir filinkine benzemesi sonucu hastalık bu ismi almıştır.
  Fil Hastalığı - Fil Hastalığı Nedir? Fil Hastalığı Neye Denir? Fil Hastalığı Tedavisi Hastalık, enfeksiyon kapmış insanları ısıran sivrisineklerden bulaşır.Hastalığın kendini göstermesi yıllar sürebilir ve bazen dışarıdan gözlemlenemeyecek şekilde de seyredebilir. Bu durumda, genellikle böbreklere ve lenf sistemine zarar verir.

  Hastalığın tedavisi hem parazitlere hem de bakterilere karşı yürütülür. Bu yüzden hastanın hijyeni çok önemlidir. Bunun yanında, fazla deri cerrahi yolla kaldırılabilir.
  Fil hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) savaştığı hastalıklardan birisi. Örgütün amacı, hastalığı 2020 yılına kadar büyük kitleleri etkileyen bir hastalık olmaktan çıkarmak. 2. Asel
  Bayan Üye

  Fil Hastalığı Neye Denir

  Fil Hastalığı 1.jpg

  Fil Hastalığı 2.jpg


  Fil Hastalığı 3.jpg

  Fil Hastalığı 4.jpg
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Fil Hastalığı hakkında kısa bilgi  Özellikle bacakların şişip, genişlemesi şeklinde ortaya çıkan bu hastalığa halk arasında gelincik, tıp dilinde elefantiasis denir. Nedeni lenf kanamalarının iltihaplanıp, şişmesidir.

  Tedavi için gerekli malzeme : Peynir suyu.
  Hazırlanışı : 1 hafta süreyle, her gün birer su bardağı peynir suyu içilir. Bir hafta ara verilir sonra yine aynı şekilde devam edilir.
+ Yorum Gönder


fil hastalığı,  fil hastalığı nedir,  fil hastaligi,  fil hastalıgı nedir,  fil hastalığı tedavisi,  lenf hastalıkları