+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Bademcik iltihabı, bademcik şişmesi tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bademcik iltihabı, bademcik şişmesi tedavisi
  Bademcik iltihabı, bademcik şişmesi tedavisi


  Bademcik iltihabı.jpg

  bademciklerin iltihaplanmasına hekimlik dilinde tonsilit denilir. bademcikler şiş, al ayrıca yeşilimtrak ak renkte cerahatlı görünümdedir. yutkunma sırasında acı yapar. hastada rahatsızlık, kafa ağrısı ayrıca gövde ağrıları vardır. illet birdenbire üşütme ayrıca ateş ile birlikte başlar. gereği benzeri iyileştirme edilmezse orta kulak iltihabı, böbrek iltihabı, romatizma ayrıca yürek hastalıklarına sebep olmakta.

  ateş
  gövde sıcaklığının yükselmesine ateş denilir. gövde sıcaklığı bedenin her yerinde benzer değildir. mesela ; termometre ağıza konulduğunda görülmekte olan hararet, koltuk altına konulduğunda gösterdiği ısıdan sıfır, beş aşama fazlasıyla düşüktür. başka yandan, gövde sıcaklığı gün boyunca da sıfır, beş aşama oynar. sabahın çabuk saatlerinde hararet az, akşam saatlerinde yüksektir. gövde sıcaklığı 36, iki 37, beş arasında ise normaldir. ateşle beraber ; üşütme, titreme, kafa ağrısı, bunalma, huzursuzluk, gövde kırgınlığı, iştahsızlık, kabızlık, sayıklama, havale yada koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir. ateşin sebebi, genelde soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, bronşit, sinüzit, kulak iltihabı, bağırsak iltihabı yada böbrek hastalıklarından biri olmakta. bu sebeple tedaviden evvel sebebi saptama etmek gerekir.

  kızıl
  kendine özgü bir deri döküntüsü ayrıca boğaz ağrısı ile birlikte meydana çıkan enfekte bir hastalıktır. hekimlik dilinde scarlatina denilir. sebebi, bademciklere konumlanan bir tür mikroptur. illet hemen meydana çıkan kafa ağrısı, titreme, boğaz yanması, bulantı, ayrıca havale ile birlikte başlar. ateş yükselir. nabız hızlanır ayrıca bademcikler de şişer. bu belirtilerin meydana çıkmasından fazla çok kısa bir müddet sonra, ağız çevresi dış vücudun başka yerlerinde al lekeler belirir. lisanın üstü de ak bir tabakayla kaplanır. bu kat üç gün sonra kalkar ayrıca dil ağaç çileği görünümünü alır. illet en çok altı hafta içerisinde sürümlü. bulaşmayı önlemek gayesiyle, hastanın odası ayrılır. başkaları ile birlikte görüşmesi engellenir. odası sıkça havalandırılır. sıvı ayrıca sindirilmesi basit yiyecekler verilir. güzel iyileştirme edilmezse böbrek iltihabına sebep olmakta.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Bademciklerde şişkinlik, kızarıklık, bazen de üzerinde beyaz-sarı iltihap,boğaz ağrısı, bazen ağrı kulağa da vurabilir,yutkunma sırasında zorlanma, ağrı ve rahatsız hissetme, iştahsızlık,ateşlenme, üşüme, titreme,vücutta yaygın ağrı, eklem ağrıları, kırgınlık, halsizlik,boyundaki lenf bezlerinde şişkinlik, ağrı ve hassasiyet,baş ağrısı,ağız kokusu,seste değişiklik çocuklarda bu belirtilere ek olarak;mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı oluşabilir. Eğer bu rahatsızlıklardan çok geçirmişseniz en iyi yöntem bademciklerini aldırmanızdır. Yoksa vücudun dış kısmına verdiği hastalıktan çok iç organlara verdiği zarar daha büyük olur
+ Yorum Gönder


Bademcik iltihabı,  boğaz iltihabı,  boğaz enfeksiyonu,  boğaz şişmesi,  bademcik şişmesi,  boğaz ağrısı