+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Anüs Kaşıntısının Nedenleri Sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Anüs Kaşıntısının Nedenleri Sebepleri
  Anüs Kaşıntısının Nedenleri Sebepleri

  Anüste Kaşıntısı Tedavisi, Anüste Kaşıntı İlaç, Anüste Kaşıntısı Neden Olur, Anüs Kaşıntısı Nedir ? Anüs Kaşıntısı hakkındaki bilgiler.

  Anüs Kaşıntısı Nedenleri Ve Çözüm Yoları Nelerdir

  Kaşınmanın sebebi nedir?

  Makatta kaşınmanın sebebi hemoroit olabilir – ama daha başka bir sürü sebebi de olabilir makat kaşınmasının. Örneğin; çocuklarda sık sık kurtlar sebep oluyor kaşınmaya.
  Kaşınma ve kaşıma, bir şeytan döngüsü

  Bazı insanlar uyumakta özellikle güçlük çekiyor. Bu insanlar geceleri yatağa girer girmez sorunlar başlıyor: Makatta bitmek bilmeyen bir kaşınma. Bu kaşınma o kadar sinir verici bir şey ki, buna çok az insan tahammül edebiliyor. Çoğu insan hemen başlıyor makat bölgesini kaşımaya – sonuçta da beklenilenin tam tersi bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü kaşıma enfeksiyona yol açabilen küçük yaracıklara neden oluyor. İyileşme esnasında kaşınma daha da güçleniyor ve kişiyi yeniden o bölgeyi kaşımaya tahrik ediyor. Böylece kaşınma ve kaşımadan oluşan bir şeytan döngüsüne kaptırıyoruz kendimizi, bu da ciltte gittikçe daha fazla tahrişata neden oluyor – kızarıklık ve şişmelere varabilen boyutlarda. Ciltteki değişimler makat kaşıntısının en sık görülen nedeni, tıp dilinde bu „anal pruritus” olarak tanımlanıyor.
  Başlangıçta hemen her zaman nem var

  Makat cildinde tahrişata çoğu zaman nem sebep oluyor. Terleme, ter emmiş sandalyeler, hatta etrafını ıslatan büyümüş hemoroitler cildin tahriş olmasına neden olabiliyor. Bazen de salgı dışkılayarak cildi etkileyen fistüller veya enfeksiyonal bağırsak hastalıkları kaşınma yapabiliyor. Bunun dışında alkol ve keskin baharatlar da ishale neden olarak makat cildinde tahrişata yol açabiliyor. Cilt hastalıkları da sık sık anüs kaşınmasına neden olabiliyor. Uzmanlar bazı yemeklerin ve içeceklerin de anüs kaşınmasını şiddetlendirdiğine tanık olduklarını da belirtiyorlar. Wuppertal St. Antonius Klinikleri Koloproktologlarına göre bu besinler arasında bira, süt, limon ve portakal suyu, kafein ihtiva eden meşrubatlar, çikolata, domates ve fıstık, fındık da var.
  Çocuklar küçük kurtlara karşı savunmasız

  Uzmanlar özellikle makatının kaşınmasından şikâyet eden çocuklarda kurt aranmasını tavsiye eder. Bunun kontrolü zor bir iş değil. Çünkü bu küçük, beyaz parazitçikleri büyük abdest sırasında kıvrıla kıvrıla oynaşırken görmek mümkün. Yumurtaları ağız yoluyla vücuda giren bu kurtçuklar, karında yumurtadan çıktıktan sonra bağırsağa geçiyor ve oradawww.gelsinler.net gelişmeye devam ediyor. Dişi kurtçuklar gece yumurtalarını bırakmak için aftere (anüs çıkışı) gidiyor. Bu da kaşınmalara sebep oluyor. Olay görüldüğü kadar korkutucu değil aslında. Kurtçukları öldürmek için iki kez ilaç almak yeterli. Yeniden bulaşmalarını önlemek için de dikkat edilecek ilk husus temizlik: Ellerinizi sık sık yıkayınız. Bir de iç çamaşırınızı ve yatak çarşaflarını her gün değiştiriniz ve kaynatarak veya dezenfeksiyon maddesi kullanarak yıkayınız.
  Aşırı temizlik ve kaşınma

  Çoğu insan anüs kaşınmasına cildi aşırı derecede temizlemekle tepki gösteriyor – ancak bu tepki şeklinin hiçbir yararı olmadığı gibi, kuvvetli sürtünmeler aslında sorunlu cilde daha fazla zarar veriyor. Sabun, deodorantlar ve ıslak bezler de. Hatta kokular ve renk pigmentleri alerjilere de yol açabiliyor. Aşırı temizlik tiki böylece bizi rahatsız eden kaşınmaların egzama olarak tanımlanan zararlı kızarıklık ve şişmelere dönüşmesine neden oluyor. Abdest artığının itinayla, mutedil bir şekilde temizlenmesi gerekir. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Gisela Hubbes; büyük abdestten sonra makatın ilaçsız, katıksız berrak suyla temizlenmesini ve yumuşak tuvalet kâğıdı veya kurutma makinesiyle kurutulmasını tavsiye ediyor.
  Anüs kaşınması halinde uzman doktora başvurunuz

  Kaşınma cildin hasar görmesinden kaynaklanıyorsa; ilk etapta küvet banyosu ve muhteviyatında çinko bulunan bir kremle rahatsızlığın üstesinden gelmeyi deneyebilirsiniz. Ancak Dr. Bernhard Lenhard’a göre 1–2 hafta içerisinde bir iyileşme kaydedilmezse, egzamanın kronikleşmesi tehlikesi mevcut. Uzman Doktor, bu durumda dermatolojik bilgisi olan bir koloproktologa başvurulmasını tavsiye ediyor. Anüs kaşınmasının devamı halinde hastanın, rahatsızlığın sebebinin tespiti ve uygun tedavi yollarının belirlenmesi için mutlaka bir uzman doktora başvurması gerektiğini vurguluyor.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Anus kaşıntısının çözümü nedir

  Anus (şerç-makat); yani sindirim kanalının doğrubağırsak denilen son kısmındaki çıkış deliği veya çevresinde (oturak yerinde) görülen kaşıntıların nedeni çeşitlidir. Bunlar arasında; kılkurtları, sümüksü akıntı, basur, çatlak, ishal veya kabızlık, egzama (mayasıl), sinir bozukluğu veya yeteri kadar temizliğe dikkat edilmemesi sayılabilir.
  Tedavi için gerekli malzeme : Bal, zeytinyağı
  Hazırlanışı : 2 çorba kaşığı süzme bal ile 2 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Bir pamukla kaşınan yere sürülür. 4 saat sonra, ılık sabunlu su ile yıkanır. Şikayetler geçinceye kadar aynı işleme devam edilir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Anüs canlıların sindirim sonucu oluşan atık maddelerin son olarak geldiği ve vücuttan atıldığı açıklıktır. insanlarda meydana gelen anüs kaşıntılarına dikkat edilmesi gerekir. çünkü bu kaşıntılar zararlı hastalıların belirtileri olabilir. bunun dışında da tedavi için bal ve zeytin yağı kullnabilirsiniz.
+ Yorum Gönder