+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Etsiz çiğ köftenin zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Etsiz çiğ köftenin zararları
  Etsiz çiğ köftenin zararları  Etsiz çiğ köftenin zararları1.jpg.

  Zira etsiz olması nedeniyle tercih edilen çiğköftelerde, et aroması kazandırmak amacıyla ‘et bulyon’ kullanılıyor. Helal sertifikası olmayan bulyonlara ise başta merdivenaltı üretim olmak üzere birçok firma yer veriyor.

  Son yıllarda lezzeti ve uygun fiyatıyla büyük rağbet gören çiğköfte, bilmediğimiz riskler de taşıyor. Yıllık 630 milyon liralık ciroyu yakalayan etsiz hazır çiğköftelerin, geleneksel etli çiğköfteye göre en önemli farkı içeriğinde et
  , olmaması. Fakat etsiz çiğköftelere et aroması kazandırmak amacı ile kullanılan bulyonlar, etli olanlara ,
  göre insan sağlığı açısından daha zararlı hale gelebiliyor. Bulyonların hammaddesi et ve tavuktan oluşuyor. Bu hayvanların İslamî usullere göre kesilmemiş olması helal lokmayı şüpheli duruma getirirken bulyonda yer alan mono sodyum glutamat (MSG) sağlığa zarar veriyor.

  Bulyonlardaki tehlike ise hammadde olan et ürünlerinin kesiminde başlıyor. En’am Suresi 121. ayetindeki, “Allah’ın adı anılarak kesilmeyen, hayvanların etlerinden yemeyiniz.” hüküm sebebiyle İslami usullere göre kesimi yapılmayan hayvanlardan elde edilen gıda ürünleri tüketilmiyor. Bulyona, başta merdiven altı üretim olmak üzere aralarında büyük firmaların da bulunduğu çiğköfte üreticileri ürünlerinde yer veriyor.
 2. Zarafet
  Üye

  Çiğ köfte sevdası insan sağlığına son derece büyük tehditler içeriyor. Aslında katkı maddesi olan tüm ürünler sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor. Bize düşen içeriğini bilmediğimiz hiç bir ürünü tüketmemek.
+ Yorum Gönder


en güzel etsiz çiğ köfte,  etsiz çiğ köfte,  hazır çiğ köfte yapımı