+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Sigara ve alkol nasıl azaltılabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sigara ve alkol nasıl azaltılabilir
  Sigara ve alkol nasıl azaltılabilir

  Gençler arasında kullanımı hızla artan sigara ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Sigarayı bırakmak için replasman tedavilerinden terapiye dek birçok farklı yöntem olduğunu belirten uzmanlar; bu süreçte iradenin önemine dikkat çekiyor.

  Sigara ve alkol nasıl azaltılabilir.jpg
  Sigara insan sağlığını tehdit eden en ciddi tehlikelerden biri.

  Asıl tehlikesi belki de sinsi olmasından kaynaklanıyor. Çünkü sigaranın sağlık üzerindeki somut etkileri ortaya hemen değil ancak zamanla çıkıyor. Sigaranın bağımlılık yaratan etkisi ise onun bir diğer sinsi tarafı: Çünkü sigaraya başlamak ne kadar kolaysa bırakmak da bir o kadar zor. Bırakmanın zorluğu ise alışkanlıkların 'bağımlılığın' gücünden kaynaklanıyor. Her ne kadar zararlı olsa da sigaranın sahip olduğu az miktardaki stres giderici etki modern yaşam içinde bir süre sonra vazgeçilmez hale gelebiliyor. Bu nedenle doktorlar sigarayı bırakmak isteyenlere öncelikle bu alışkanlığın yerine başka şeyler koymalarını öneriyor ve gündelik yaşantının az da olsa değiştiği tatil dönemlerinin sigarayı bırakmak için uygun zamanlardan biri olduğuna dikkat çekiyorlar. Alman Nişantaşı Kliniği Uzman Doktor Metin Okucu sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olacak bir programın ana hatlarını anlatıyor:

  Nasıl bırakırım?

  Ne kadar nikotin bağımlısı olduğunuzu belirleyin

  Nikotine ne kadar bağımlı olduğunuzu bilmek sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Sabah uyanır uyanmaz sigara yakıyorsanız sigara içmenin yasak olduğu yerlerde zorlanıyorsanız günde dan fazla içiyorsanız aşırı bağımlısınız demektir.

  Sigarayı bırakmanın hemen ortaya çıkan faydaları neler?

  Sigarayı bırakmanın sağlığınız üzerine olumlu etkileri hemen başlar.
  Daha ilk günde dolaşım düzelir ve kandaki zehirli karbon monoksit düzeyi azalır. Sigara nedeni ile yükselen tansiyon ve nabız düşer.
  Birkaç gün içinde tat ve koku duyularınız düzelir ve nefes almanız giderek rahatlar.

  Sigarayı bırakmanın uzun dönem faydaları neler?

  Sigarayı bırakanlar içemeye devam edenlerden daha uzun yaşarlar.
  Bıraktıktan 10 yıl sonra erken ölüm riskleri hiç içmeyenler kadar olur akciğer kanseri riski ise içenlerin yarısı kadardır.

  Sigarayı bırakmanın zorlukları neler?

  Aşırı bağımlılarda sigarayı bırakmak; sinirlilik yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. Ancak bunlar geçicidir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Sigara içmek ve alkol kullanmak kişinin kendine yapabileceği en büyük kötülükler. Sigara ve alkolün başlıca zararları Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi vb. hastalıklardır.
+ Yorum Gönder


sigara ve alkolü nasıl azaltabiliriz,  sigara ve alkolün nasıl azaltabiliriz,  sigara ve alkol nasıl azaltılabilir,  sigara ve alkol kullanımı nasıl azaltılır,  sigara ve alkolü nasıl azaltırız,  alkol ve sigara nasıl azaltılabilir