+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Potasyum içeren besinler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Potasyum içeren besinler
  Potasyum içeren besinler

  Potasyumun gücü adına: SIRA YEŞİL SEBZELERDE!
  Sağlıklı yaşamın en önemli minerali olan potasyum, kalsiyum ve fosfordan sonra vücutta bulunan en önemli üçüncü mineral.


  Hücrelerin içinde görev alan potasyum kas kasılmalarını ve kalp atışını düzenler. Yüksek tansiyonu önleyen bir mineral olan potasyum, tansiyonu düşürerek felç riskini yarıya indirir.

  Potasyum içeren besinler.jpg
  Hücrelerin içinde görevini sürdürdüğünden bahsetmiştik. Sodyum hücre dışındaki sıvı miktarını dengelerken, potasyum da hücre içindeki sıvı miktarını dengeler. Bu iki mineral vücuttaki sıvı dengesinden sorumludurlar. Kan şekerinin enerjiye çevrilmesini sağlarken toksinlerin de vücuttan atılmasını sağlar ve zararlı maddelerden bizleri arındırır. Eğer sabahları kalktığınızda, hamile de değilseniz bir bulantı veya gün içinde halsizlik ve bulantı görülüyorsa bunun sebebi potasyum azlığıdır. Hele ayakta duramayacak kadar güçsüz hissettiğiniz günlerde mutlaka potasyum yüklemesi yapmalısınız vücudunuza.

  Çok sıkı diyet yapan kişilerde potasyum eksikliği görülebildiğinden, yapılan araştırmalar kalp krizi riskini de ortaya koymuş. Eğer doktor tavsiyesi ile potasyum hapı kullanıyorsanız mutlaka yemeklerle birlikte almanızda fayda var. Bu sayede vücut tarafından daha kolay emilir. Ayrıca midenizi de korumuş olursunuz. Böbrek hastalığı ve kalp hastalığı olanlar ya da "yüksek tansiyon hapı" kullanan kişilerin doktor gözetiminde potasyum hapı kullanması da tavsiye ediliyor. Belki vücudunuzda yeterli potasyum miktarı olabilir ve doktor gerekli görmeyebilir.

  Gelelim potasyum içerikli yiyeceklere; hazır kış mevsimi gelmişken ıspanak, mercimek, mantar ve brokoli sebzelerini yiyecek listenizde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü ıspanak ve kırmızı-yeşil mercimek en yüksek potasyum içeren sebze ve baklagil. Zaten erişteli veya sade, naneli güzel bir yeşil mercimek yemeği veya kırmızı mercimek çorbası da kışın sıklıkla tüketilen yiyecekler. Malum ıspanak da pazarlarda kış aylarında sıkça rastlanan bir sebze, ister yemeği, ister böreği, ister haşlaması olsun çok sağlıklı. Her gün yoğurt yemek de faydalı potasyum açısından. Çocuklarınıza mutlaka yedirmeniz gereken, özellikle gelişim çağında faydalı olan yiyecekler bunlar. Bunların yanı sıra ton balığı, brokoli, kereviz, portakal, patates, domates, yazın patlıcan, çilek, üzüm, kavun, bezelye, kırmızı erik de mineral yüklü besinler. Saydığım besinlerden haftada en az iki, üç adedini ve yine iki üç sefer olmak kaydıyla dilim olarak, bir avuç veya birer kâse olarak yemelisiniz.

  Gelelim brokoli, ıspanak, roka gibi yeşil gıdaların gücüne. En önemli haberim kanaması olan hastalarla ilgili, kanın pıhtılaşmasını sağlayan tek vitamin olan "K" vitamini içeriyor bu saydığım yeşil hatta koyu yeşil sebzeler. Bu vitaminin eksikliğinde kanama durdurulamıyor ve ölüm riski artıyor. Kemik erimesini de önleyen bu vitamin özellikle yaşlı bayan ve erkeklere tavsiye ediliyor. Bu yüzden kremalı veya sade az zeytinyağı kullanılarak robottan geçirdikten sonra pişirilecek bir brokoli çorbası, yoğurtla yenilebilen haşlama brokoli veya ıspanak, yeşil sebzelerden yapılma bir salata kemik hastalığı olanlara kesinlikle tavsiye ediliyor. Radyoterapi görenlerin de mutlaka gıda listesinden ayırmaması gereken besinler yeşiller. Kanseri önleyen besinler diye de adlandırılan bu doğal takviyelerin de fazlası "her şeyin fazlası haramdır" sözünü destekliyor. Aşırı terleme ve ateş nöbetleri görülüyorsa "K" vitamini fazlası buna sebep olmuş olabilir. Haftada dört beş kez yemek vücudun ihtiyacını karşılamaya yeterli. Son olarak vücudunuzda geçmeyen, iyileşmeyen bir yaranız, kapanmayan bir kanamanız ya da uzun süren morluklarınız var ise hiç vakit kaybetmeden "K" vitamini desteği almalısınız.

  Potasyum eksikliğine dikkat
  Potasyum eksikliği aşırı terleme sonucu ortaya çıkıyor. Potasyum eksikliği spor yapanlarda, kilo vermek amacıyla vücudunu zorlayanlarda sık sıkkarşılaşılan bir sorun. Yapılan araştırmalarda amatör sporcuların potasyum dengelerinin alt sınırlarında olduğu farkedilmiş. Bu lif çekilmeleri, adale krampları, yorgunluk gibi sorunlarla sizi karşı karşıya bırakabilir. Bu sorunlarla karşı karışaya kalmamak potasyumu olan yiyecekler, meyveler ve potasyum efervesan tabletleriye takiye yapmayı unutmayın.

  Potasyum içeren yiyecekler hakkinda aciklamalar Potasyum içeren yiyecekler konusunda bilgiler.

  Anahtar Kelimeler:Potasyum Nelerde Bulunur, potasyum içeren besinler,potasyum içeren yiyecekler, potasyum içeren gıdalar,potasyum içeren sebze ve meyveler,potasyum içeren maddeler
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Kimyasal bir Element olan Potasyum, gümüş renklidir, doğada ve deniz suyunda doğal olarak ve bir çok elemente bağlı olarak bulunmaktadır. Potasyum çok yumuşaktır ve bıçakla dahi kesilebilir. Cam reeksiyonlarında çok fazla kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


potasyum,  besinlerle ilgili resim,  k vitamini olan besinler